Ściany neutralne, kolorowe, a może wyłożone okładziną? Kolor elewacji często bywa jednym z najważniejszych aspektów na etapie wykończenia domu nie tylko ze względu na swoją praktyczną funkcję, ale także z uwagi estetyczny odbiór naszego domu! Od wyboru konkretnej elewacji zależy bowiem, jak nasz dom, a w konsekwencji my, będziemy postrzegani przez otoczenie. Jak będziemy się komponowali w nowe otoczenie i sąsiedztwo. Jakie rozwiązania mamy do wyboru?
Tynki elewacyjne to wachlarz możliwości
Najpopularniejszym rozwiązaniem jest oczywiście tynk elewacyjny. Istnieje wiele typów tynków, odpowiednich zarówno jeśli chodzi o projekt domu, jak i jego usytuowanie i panujący klimat. Możemy wybierać z szerokiej gamy wytrzymałych na wodę tynków akrylowych, polecanych do miejsc o chłodniejszym klimacie tynków mineralnych, czy najtrwalszych, ale i najdroższych tynków silikonowych.
Kiedy dokonaliśmy już wyboru tynku elewacyjnego, warto pomyśleć o jego kolorze. Tu ogranicza nas wyłącznie nasza wyobraźnia! Bezdyskusyjnie najpopularniejszą wersją jest elewacja biała, bez względu na to, czy bazę stanowi projekt domu jednorodzinnego, bliźniaka, czy projekt domu z poddaszem. Kolor neutralny, odbijający światło i komponujący się ze wszystkimi barwami dodatkowego wykończenia jest tu zdecydowanym faworytem. Bielone ściany tradycjonalistom kojarzą się z sielską zabudową, a miłośnicy designu cenią je za bycie świetną bazą do aranżacyjnych eksperymentów, bo dlaczego by nie pomalować okiennic na żółto, a zewnętrznych parapetów na fioletowo?
Drewno – powrót do korzeni w naturalnym stylu
Jeśli marzymy o bardziej wyszukanym wykończeniu naszej fasady, ale nie chcemy rezygnować z jej tradycyjnego wyglądu, możemy zdecydować się na drewno – albo naturalne, albo w postaci deski kompozytowej. Pierwsza opcja ma tę zaletę, że zbliży nasz dom w klimacie do sielskich zabudowań, które wszystkim kojarzą się z ciepłym domowym ogniskiem i wesołą rodzinną atmosferą. Drewno jest bez wątpienia bardzo wdzięcznym surowcem elewacyjnym, jednak trzeba pamiętać, że ulega wpływom warunków atmosferycznych szybciej, niż elementy wykonane ze sztucznych materiałów. Alternatywą wartą rozważenia jest więc deska kompozytowa, której nie trzeba konserwować, a która w wyglądzie jest bardzo zbliżona do naturalnego drewna.
Kamienie i cegły – dom z charakterem
Dla fanów sielskiego budownictwa mamy jeszcze jedną propozycję: cegła klinkierowa, ewentualnie naturalne kamienie. Elewacja wykończona klinkierówkami zyskuje rustykalny koloryt, choć niektóre jej odmiany, w połączeniu z nowoczesnymi elementami konstrukcyjnymi, mogą zaskakiwać nowoczesnym, eleganckim charakterem. Zaletą tego typu materiału jest jego wytrzymałość i odporność na czynniki zewnętrzne. Ci, którzy tradycyjnemu stylowi chcą dodać nieco widowiskowości, mogą zdecydować się na szeroką gamę kamieni naturalnych: granit, wapienie, łupki… generalnie jest w czym wybierać.
Blaszane wykończenia, czyli raj dla minimalistów
Natomiast projekty domów utrzymane w nowoczesnej, industrialnej stylistyce będą dobrze harmonizowały z elewacjami wykonanymi z blachy. Kasetony lub arkusze wykonane z blachy stalowej, aluminiowej lub cynkowo-tytanowej to bez wątpienia propozycja dla osób, które cenią sobie odważne, oryginalne budownictwo. I choć na pierwszy rzut oka taki rodzaj wykończenia może wydawać się chłodny i mało przytulny, warto dać mu szansę. Zestawiony z elementami drewnianymi będzie przedstawiał się oryginalnie i szykownie, natomiast ze wstawkami kamiennymi stworzy udany mariaż spod znaku intrygujących kontrastów.
Przedstawione przykłady to jedynie wstęp do tego, jakie wykończenia elewacji mogą nam zaoferować projekty domów jednorodzinnych. Większość z powyższych materiałów można w mniejszym lub większym stopniu wybarwiać, co daje jeszcze większe możliwości aranżacyjne. Decydując się jednak na rodzaj elewacji nie zapominajmy, że to my będziemy mieszkać w danym domu przez następne kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, a nie nasi sąsiedzi. Wybierajmy więc to, z czym czujemy sie dobrze, co najbardziej odpowiada naszemu charakterowi i stylowi.