Wiele gałęzi współczesnego przemysłu korzysta ze sprężonego powietrza lub innych gazów. Za jego dostarczenie odpowiedzialne są specjalne urządzenia, nazywane sprężarkami lub kompresorami. To jedne z kluczowych rozwiązań technologicznych wykorzystywanych w wielu firmach, od których jakości i sprawności w dużej mierze zależy ich funkcjonowanie oraz produktywność. Sprawdźmy, jakie rodzaje sprężarek wyróżniamy oraz jakie jest ich zastosowanie we współczesnym przemyśle!
Jak dzielą się sprężarki? Jaka jest ich funkcja?
Sprężarki to specjalne urządzenia, które mają za zadanie zwiększenie ciśnienia i gęstości powietrza lub innego gazu oraz wymuszenie jego przepływu. W dzisiejszych czasach dostępnych jest ich kilka rodzajów, które dobiera się do sposobu pracy, a także konkretnego zastosowania, jakiemu ma służyć dany kompresor. Sprężarki przemysłowe dzieli się ze względu na szereg czynników. Są to m. in. rodzaj obsługiwanego czynnika (czy jest to powietrze czy inny gaz), liczbę stopni (wyróżniamy sprężarki jedno- i wielostopniowe), mobilność oraz budowę.
Ten ostatni czynnik, a mianowicie budowa, jest podstawą podziału kompresorów, które dzielimy na wyporowe i przepływowe. Sprężarki wyporowe to m. in. kompresory tłokowe oraz sprężarki śrubowe używane i nowe. To dwa najczęściej spotykane w zakładach produkcyjnych rodzaje tych urządzeń, które różnią się między sobą przede wszystkim konstrukcją, wydajnością, a także trybem pracy. Sprężarki tłokowe opierają swoją pracę na działaniu tłoka, który przesuwa się w cylindrze. Są polecane do użytkowania tam, gdzie potrzebne jest uzyskanie wysokiego ciśnienia gazu.
Sprężarki śrubowe używane i nowe to z kolei urządzenia, których funkcjonowanie opiera się na obracających się śrubach. Zmniejszająca się przestrzeń pomiędzy nimi prowadzi do sprężania powietrza. Ich kluczową zaletą jest możliwość utrzymania stałego ciśnienia oraz uzyskania dobrej jakości powietrza. Podsumowując, sprężarki tłokowe to urządzenia wybierane zwykle przez indywidualnych użytkowników, z kolei sprężarki śrubowe są częściej wykorzystywane w profesjonalnych zakładach produkcyjnych.
Czy każda sprężarka jest kompresorem? Jaką rolę pełnią?
Nazwy sprężarka i kompresor są obecnie często stosowane zamiennie. Większość osób sądzi bowiem, że oznaczają one to samo urządzenie. Warto jednak mieć świadomość, że jest to pewne uproszczenie – nie każda sprężarka jest bowiem kompresorem. Aby zrozumieć, jaka jest między nimi różnica, warto wiedzieć, że sprężarki są przeznaczone do uzyskiwania bardzo wysokiego ciśnienia sprężonego powietrza (taką funkcję pełnią m. in. popularne sprężarki śrubowe używane i nowe, często spotykane we współczesnych zakładach produkcyjnych). Kompresory natomiast z zasady stanowią jeden z rodzajów sprężarek.
Wszystkie sprężarki to natomiast urządzenia, które mają bardzo szerokie zastosowanie. Mnogość ich rodzajów dostępnych w sprzedaży sprawia, że mogą być wykorzystywane do różnych celów, w różnych branżach. Jednym z najczęstszych zastosowań tych urządzeń są układy napędowe – sprężarki są spotykane m. in. w kluczach pneumatycznych, szlifierkach, wiertarkach i wielu innych narzędziach. Znajdują także zastosowanie w procesie pompowania opon, przy dystrybucji gazów technicznych czy przy produkcji leków.