Spawarka to urządzenie stosowane do łączenia materiałów za pomocą spoiwa. Występuje ona w kilku wariantach, które zależne są od stosowanej techniki spawania. Dobiera się ją zazwyczaj na podstawie rodzaju łączonych materiałów oraz oczekiwań i umiejętności użytkownika sprzętu. Dzisiejszy artykuł poświęcimy spawarkom MIG MAG. Pokrótce przedstawimy, czym się one charakteryzują oraz kiedy się je wykorzystuje.
Czym są spawarki MIG MAG?
Spawarki MIG MAG to półautomaty spawalnicze zwane potocznie migomatami. Zgodnie ze swoją nazwą umożliwiają one spawanie metodą MIG MAG. Jest to proces łączenia materiałów elektrodą topliwą w osłonie gazów. W przypadku metody MIG wykorzystywany jest gaz obojętny, który nie bierze udziału w procesie spajania. MAG opiera się natomiast na gazie aktywnym, biorącym w nim udział.
Dzięki dodatkowej osłonie spoina chroniona jest przed szkodliwymi czynnikami. To znacząco wpływa na jej trwałość oraz estetykę. Do dodatkowych zalet wynikających ze stosowania spawarek MIG MAG zaliczyć można też wysoką wydajność spawania oraz możliwość regulacji parametrów urządzenia. Zapewnia mu to dużą wszechstronność.
Kiedy stosuje się spawanie metodą MIG MAG?
Metodę MIG stosuje się do łączenia materiałów wykonanych z miedzi, aluminium oraz innych niezależnych metali i ich stopów, za to metodę MAG do stali niestopowej, niskostopowej oraz wysokostopowej. Tym samym za pomocą migomatów można kojarzyć ze sobą prawie wszystkie metale i ich stopy. Wystarczy jedynie dobrać właściwą elektrodę i gaz osłonowy. To z kolei przekłada się na to, że MIG MAG jest obecnie jedną z najpopularniejszych metod spawalniczych. Co więcej, stosuje się ją zarówno w przemyśle i w pracach warsztatowych, jak i w przydomowych garażach.
Ten rodzaj spawarki jest uznawany za idealny dla początkujących spawaczy. Jest to zasługa tego, że jego obsługa nie jest zbyt skomplikowana. W tej kwestii wyróżnia się także uniwersalność i zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Warto jednak pamiętać, że ostateczne możliwości spawarki MIG MAG zależą od wybranego przez Ciebie modelu. W tej kategorii natrafić można zarówno na proste urządzenia, jak i warianty wyposażone w szereg dodatkowych funkcji, które przydają się podczas profesjonalnych zastosowań. Przy wyborze urządzenia warto zatem przyjrzeć się nieco bliżej jego parametrom, oferowanym funkcjom i oprzyrządowaniu. Koniecznie należy też zwrócić uwagę na producenta, który powinien odznaczać się renomą w branży. Tylko wtedy zyskuje się gwarancję tego, że sprzęt podoła powierzonym mu zadaniom i wykaże się przy tym niezawodnością.