Samodzielny montaż klimatyzacji – czy warto?

Samodzielny montaż klimatyzacji - czy warto?

Ze względu na upalne lata, w Polsce na montaż klimatyzacji decyduje się coraz więcej osób. Instalacja może zostać wykonana zarówno w prywatnym domu jednorodzinnym, jak i w mieszkaniu w bloku. Często pojawia się pytanie, czy warto samodzielnie zamontować system klimatyzacji i czy konieczne jest uzyskanie zgody na montaż urządzenia. Jak więc wygląda to w praktyce? Czy samodzielny montaż klimatyzacji się opłaca? O czym trzeba wiedzieć, decydując się na zakup klimatyzatora? Czytaj dalej i poznaj szczegóły montażu klimatyzacji!

Czy warto samodzielnie zamontować klimatyzację?

Montaż klimatyzatora wiąże się z koniecznością połączenia ze sobą dwóch jednostek – zewnętrznej i wewnętrznej. Jednostkę wewnętrzną, jak sama nazwa mówi, montuje się wewnątrz pomieszczenia, zaś jednostkę zewnętrzną umieszcza się na ścianie budynku lub na posadzce na balkonie. O ile wywiercenie otworów i poprowadzenie przewodów łączących jednostki nie należy do trudnych zadań i można wykonać je samodzielnie, w późniejszych etapach montażu niezbędna będzie pomoc specjalisty.

Obie jednostki połączone są ze sobą miedzianą instalacją rurową. Po zamontowaniu urządzeń konieczne jest użycie profesjonalnej pompy, której zadaniem jest obniżenie ciśnienia w układzie chłodniczym. Poprawne wykonanie próżni ma ogromne znaczenie dla prawidłowej pracy całej instalacji, gdyż jeśli do układu dostanie się wilgoć, uszkodzeniu ulegnie sprężarka klimatyzacji. Co więcej, do wydajnej pracy systemu konieczne jest także napełnienie instalacji czynnikiem chłodniczym. Czynność ta może zostać wykonana tylko przez uprawnioną do tego osobę, posiadającą Świadectwo Kwalifikacji w zakresie napraw i obsługi technicznej urządzeń i instalacji chłodniczych zawierających substancje kontrolowane.

Czy na zamontowanie klimatyzacji potrzebna jest zgoda?

Decydując się na montaż klimatyzacji w domu prywatnym, nie ma potrzeby ubiegania się o pozwolenie na zawieszenie jednostek. Chcąc jednak zamontować klimatyzator w bloku, w takiej sytuacji konieczna jest zgoda osoby zarządzającej budynkiem, a czasami także i sąsiadów. Instalacja klimatyzacji wiąże się z ingerencją w wygląd budynku, dlatego administrator bloku powinien poznać plan montażu sprzętu. W projekcie należy zawrzeć takie informacje jak typ montowanych urządzeń, ich docelową lokalizację oraz sposób odprowadzania skroplin.

Zadaniem zarządcy budynku jest ocena, czy projekt jest zgodny z obowiązującym prawem oraz, czy hałas emitowany przez urządzenie będzie mieścił się w normach. Zdarza się, że administrator pyta o opinię także mieszkańców bloku, dlatego warto wcześniej porozmawiać z sąsiadami i wyjaśnić im sposób działania urządzeń, aby nie martwili się oni o nadmierny hałas lub spływającą po balkonach wodę.

Kiedy nie wydaje się zgody na montaż klimatyzacji?

Zarządca budynku może nie wyrazić zgody na montaż klimatyzacji w sytuacji gdy istnieje ryzyko, że jednostka zewnętrzna wpłynie negatywnie na estetykę budynku lub jej powieszenie przyczyni się do pogorszenia stanu elewacji. Ponadto pozwolenie może nie zostać wydane w sytuacji, gdy planowane są prace związane z remontem lub ociepleniem bloku. Innymi powodami kiedy nie wydaje się zgody na montaż klimatyzacji są liczne sprzeciwy mieszkańców, dobór zbyt głośnego urządzenia lub nieprawidłowości w projekcie.

Montaż klimatyzacji na balkonie – czy konieczne jest pozwolenie?

Warto podkreślić, że w przypadku gdy administrator budynku nie wydał zgody na powieszenie jednostki zewnętrznej na elewacji ze względu na jej stan lub aspekty wizualne, można zdecydować się na umieszczenie urządzenia na balkonie. Zarówno klimatyzator ścienny, jak i systemy przenośne nie wymagają wieszania jednostek na ścianie budynku.

W sytuacji gdy mieszkanie posiada balkon, jednostka zewnętrzna może zostać zamontowana na specjalnej podkładce, umożliwiającej prawidłową pracę instalacji. Zgodnie z prawem wnęka balkonowa stanowi integralną część lokalu i nie jest zaliczana do nieruchomości wspólnej, dlatego zamontowanie urządzenia zewnętrznego na jej posadzce jest w pełni legalne. Jednocześnie należy pamiętać, że konieczne jest umieszczenie jednostki w zacienionym i zapewniającym swobodny przepływ powietrza miejscu.

montaż klimatyzacji

Montaż klimatyzacji w domu krok po kroku

Jak wcześniej wspomniano, montaż klimatyzacji należy zlecić specjalistom posiadającym odpowiednie uprawnienia. Samodzielny montaż klimatyzatora wiąże się nie tylko z ryzykiem nieprawidłowego podłączenia instalacji, ale także jest równoznaczny z utratą gwarancji na zakupiony sprzęt. Jak krok po kroku wygląda proces montażu klimatyzacji w domu lub w bloku?

#1 Konsultacja i wybór miejsca montażu

Miejsce, w którym zamontowana zostanie jednostka wewnętrzna, ma ogromny wpływ na komfort użytkowania systemu. Fachowiec przed wykonaniem prac montażowych przeprowadzi konsultację z domownikami i pomoże w wybraniu odpowiedniej lokalizacji dla jednostki pracującej wewnątrz. W przypadku klimatyzatorów ściennych, urządzenie zwykle montuje się na pustej, nieograniczonej meblami ścianie, w bezpiecznej odległości od miejsc wypoczynku. Klimatyzatory przenośne, ze względu na ich mobilność, najczęściej montowane są w rogach pomieszczeń, a gdy zajdzie taka potrzeba – można je bezpiecznie przesunąć.

#2 Montaż jednostki wewnętrznej

Po ustaleniu miejsca montażu specjalista wykonuje w ścianie otwory na przewody elektryczne i freonowe oraz na miedzianą instalację rurową, łączącą system chłodniczy. Ponadto na ścianie umieszcza się stelaż, na którym zawiśnie klimatyzator pracujący wewnątrz pomieszczenia.

#3 Montaż jednostki zewnętrznej

Gdy na stelażu umieszczona zostanie jednostka wewnętrzna, specjalista przechodzi do prac na zewnątrz budynku. Wówczas przez przygotowane wcześniej otwory wyprowadza się na zewnątrz elementy systemu oraz przygotowuje się stelaż pod jednostkę zewnętrzną. Jednocześnie należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości od elewacji budynku, lub (w przypadku ustawiania klimatyzatora na posadzce balkonu), o zamontowaniu odpowiedniej podstawki. Po umieszczeniu jednostki w docelowym miejscu, całość łączy się przy użyciu przewodów i instalacji rurowej.

#4 Próba szczelności i napełnienie czynnikiem chłodniczym

Po wykonaniu prac instalacyjnych specjalista skupia się na przeprowadzeniu próby szczelności układu klimatyzacji i odpowietrzeniu całego systemu. W tym celu wykorzystuje się profesjonalną pompę próżniową, usuwającą z instalacji wilgoć i powietrze, i obniżającą ciśnienie wewnątrz systemu. Po wytworzeniu w układzie próżni, fachowiec napełnia klimatyzację czynnikiem chłodniczym i przeprowadza test pracy obu jednostek. Gdy całość działa bezbłędnie, a klimatyzator jest gotowy do użycia, specjalista zwykle przeprowadza dla domowników krótkie szkolenie z obsługi urządzenia.

Podsumowanie

Prawidłowe zamontowanie instalacji ma ogromne znaczenie dla żywotności klimatyzatora. Pod uwagę należy wziąć nie tylko odpowiednie poprowadzenie przewodów elektrycznych i freonowych, ale także konieczność przeprowadzenia niezbędnych testów i właściwe napełnienie instalacji czynnikiem chłodniczym. Podczas samodzielnego montażu klimatyzacji można napotkać wiele problemów, dlatego ważne jest, aby czynności zostały wykonane przez specjalistów. Takie działanie nie tylko uchroni przed utratą gwarancji na sprzęt, ale także da pewność, że klimatyzacja będzie pracować wydajnie przez wiele lat.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment