Samodzielna budowa konstrukcji dachowej oraz położenie poszycia wymaga wiedzy i doświadczenia. Nie obejdziesz się także bez profesjonalnych narzędzi dekarskich. Możesz podjąć się samodzielnego wykonania poszczególnych prac związanych z dachem. Licz się jednak z tym, że będzie to proces długotrwały i wymagający ogromnych nakładów pracy.
Montaż materiału na poszycie dachowe często zajmuje nawet kilkanaście dni, szczególnie jeśli nie masz większego doświadczenia w tej kwestii. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań musisz zapatrzyć się także w niezbędne materiały wykończeniowe, jak np. blachodachówka. Cena tego surowca sprawia, że jest najchętniej wybieranym materiałem.
Ile kosztuje blachodachówka?
Ostateczna cena zakupu blachodachówki jest uzależniona od: kolorystyki, producenta, rozmiaru arkusza oraz grubości zastosowanej blachy. Średnio można przyjąć, że cena za m2 to przedział od 50 do 200 złotych.
Jeśli chcesz kupić materiał wykończeniowy na dach najwyższej jakości w rozsądnej cenie, wybierz firmę Blachotrapez. Zyskasz gwarancję wieloletniej niezawodności produktu oraz idealnego dopasowania blachodachówki do powierzchni konstrukcji dachowej.
Montaż blachodachówki na własną rękę – jak to zrobić?
Proces montażu blachodachówki jako poszycia dachowego musisz podzielić na dwa etapy: obróbka pasa nadrynnowego oraz obróbka boczna. Dopiero wtedy możesz przystąpić do właściwych czynności, które wyglądają następująco:
- W pierwszej kolejności musisz zamontować łaty i kontrłaty z uwzględnieniem odległości zalecanych przez producenta blachodachówki.
- Kolejny krok to montaż desek, do których przymocujesz pas nadrynnowy i listwy startowe dla wybranej blachodachówki.
- Blachodachówkę zamontuj do drewnianych łat. Zacznij od dolnych naroży połaci używając do montażu blachowkrętów z końcówkami samogwintującymi.
Uwaga! Arkusze blachodachówki należy układać wzdłuż krawędzi dachu z zachowaniem poziomych i pionowych zakładów. W przeciwnym razie poszycie dachowe nie będzie szczelne. To finalnie doprowadziłoby podciekania wody w konstrukcję dachową izolację.
Montaż poszycia dachowego na własną rękę nie jest trudny, aczkolwiek brak doświadczenia znacznie wydłuża czas potrzebny do wykonania tego zadania.
Samodzielny montaż blachodachówki – jak się obchodzić z tym materiałem?
Blachodachówka jest jednym z najbardziej wytrzymałych materiałów wykończeniowych na dachy. Mimo to wystarczy chwila nieuwagi, aby uszkodzić arkusze w trakcie składowania, transportu, a także montażu. Poszczególne elementy poszycia dachowego przechowuj poprzez składowanie na płasko, a sterty oddzielaj od siebie drewnianymi przekładkami.
W trakcie samodzielnego mocowania blachodachówki nigdy nie stawaj na wypukłych elementach. Do bezpiecznego poruszania się po ułożonych powierzchniach wykorzystaj buty z grubą, gumową podeszwą i stawaj wyłącznie na płaskiej powierzchni blachodachówki.
W przeciwnym razie doprowadzisz do jej wygięcia lub całkowitego zniszczenia.
Przed rozpoczęciem montażu blachodachówki zapoznaj się z instrukcją dostarczoną przez producenta.