Elektronarzędzia mogą pomóc w szybkim wykonaniu większości prac budowlanych, ale jest wiele rzeczy, które warto o nich wiedzieć przed zakupem. Jakie najpopularniejsze rodzaje elektronarzędzi wyróżniamy? Czym charakteryzują się określone urządzenia? Na te oraz inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Najpopularniejsze rodzaje elektronarzędzi – wiertarki
W zestawieniu najpopularniejszych elektronarzędzi z pewnością nie może zabraknąć: wiertarki, wkrętarki, a także wiertarko-wkrętarki. Tego typu elektronarzędzia znajdują zastosowanie niemal w każdym warsztacie.
Pozwalają na wykonanie wiercenia otworów w naprawdę różnych materiałach budowlanych, takich jak beton, kamień, ceramika czy drewno. Oprócz tego niektóre modele wiertarek umożliwiają skuwanie. Są to tzw. młotowiertarki. Na podobnej zasadzie działają także wszelkiego typu młoty wyburzeniowe.
Najpopularniejsze rodzaje elektronarzędzi – piły i wyrzynarki
Elektronarzędzia to również urządzenia przeznaczone do cięcia. Każdy fachowiec zajmujący się obróbką drewna z pewnością w swoim warsztacie posiada różnego typu piły do drewna oraz materiałów z tworzyw sztucznych. Mowa między innymi o takim sprzęcie jak: piły ukosowe, stołowe oraz pilarki tarczowe.
Do cięcia drewna, tworzywa sztucznego czy metalu niezwykle przydatna będzie również wyrzynarka. Co więcej, urządzenie to wykorzystuje się także do wykonywania wgłębień w kształcie koła, prostokąta bądź nieregularnym. Wyrzynarka znajduje zastosowanie m.in. przy tworzeniu otworów pod zlewozmywak.
Warto także wspomnieć o takim urządzeniu jak frezarka górnowrzecionowa, która podobnie jak wyrzynarka, służy do obróbki drewna oraz materiałów drewnopochodnych.
Szlifierki kątowe i szlifierki oscylacyjne
Do najpopularniejszych rodzajów elektronarzędzi zaliczyć trzeba również szlifierki kątowe i oscylacyjne. Tego typu urządzenia znajdują zastosowanie przy obróbce oraz cięciu niemal każdego rodzaju materiału. Szlifierka kątowa służy m.in. do cięcia blachy, tworzyw betonowych i ceramicznych, a także umożliwia zgrubne szlifowanie powierzchni twardych.
Z kolei szlifierki oscylacyjne doskonale spełniają swoją rolę podczas szlifowania powierzchni równych i płaskich lub delikatnie zaokrąglonych. Urządzenie świetnie sprawdzi się zatem do gipsu, drewna, kamienia czy nawet betonu.
I choć na rynku znajdziemy przeróżne rodzaje elektronarzędzi, to z pewnością te wymienione powyżej przydadzą się zarówno w przydomowym garażu, jak i w profesjonalnym zakładzie.