Kupowanie mieszkania, domu lub biura w tak zwanym stanie surowym nieodłącznie wiąże się z koniecznością remontu. Jedną z wielu zalet zakupu nowych nieruchomości jest możliwość indywidualnego dopasowania wnętrza do indywidualnych wymagań właściciela. Roboty wykończeniowe składają się z wielu etapów, dlatego ich długość jest ściśle uzależniona m.in. od metrażu budynku, a także stopnia skomplikowania prac. Co składa się na prace wykończeniowe?
Instalacje
Do prawidłowego funkcjonowania budynku niezbędna jest m.in. instalacja wodno-kanalizacyjna, której rozmieszenie bezpośrednio wpływa na lokalizację nie tylko elementów sanitarnych, ale również urządzeń.
• Roboty wykończeniowe związane z instalacją wodno-kanalizacyjną powinny być szczegółowo zaplanowane. To właśnie od nich zależy, w którym miejscu będzie zlew, kabina prysznicowa, umywalka, wanna, bidet, ubikacja, pralka i zmywarka. W przypadku korzystania z firm zewnętrznych, dobrym pomysłem jest stworzenie projektu, na którym będzie naniesiona cała instalacja. Projekt ułatwia dalsze planowanie, a także może być inspiracją dla nowych, bardziej praktycznych pomysłów.
• Instalacja c.o, czyli centralnego ogrzewania to również niezwykle istotna kwestia podczas prac wykończeniowych. Instalacja musi być rozprowadzona we wszystkich pomieszczeniach, które w przyszłości będą ogrzewane. Co więcej, odpowiada za lokalizację kaloryferów. Ta z pozoru mało istotna rzecz, w praktyce okazuje się mieć duży wpływ nie tylko na efektywność ogrzewania, ale też na zagospodarowanie wolnej przestrzeni w poszczególnych pomieszczeniach.
• Instalacja elektryczna, jak sama nazwa wskazuje, służy do rozprowadzenia przewodów elektrycznych, które dostarczają prąd. To właśnie od niej zależy lokalizacja włączników światła, oświetlenia, a także telewizora, lodówki i innych urządzeń wykorzystujących do pracy prąd. Roboty wykończeniowe związane z instalacją elektryczną również muszą być szczegółowo zaplanowane, aby w 100% spełniały oczekiwania i potrzeby właściciela budynku.
Powyższe instalacje stanowią podstawę prac wykończeniowych, zarówno w mieszkaniach, jak i domach oraz biurach, dlatego w większości przypadków są wykonywane w pierwszej kolejności. Ponadto, wykonuje się instalację antenową, dzięki której można używać nawet kilku telewizorów jednocześnie.
Klimatyzacja i wentylacja
Aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza oraz temperaturę, firmy zewnętrzne często oferują wykonanie projektu i realizację wentylacji mechanicznej oraz klimatyzacji.
• W przypadku klimatyzacji, warto pamiętać, że większość nowoczesnych urządzeń oferuje możliwość zarówno chłodzenia, jak i ogrzewania powietrza, dzięki czemu cechują się wszechstronnym zastosowaniem i uniwersalnością. Roboty wykończeniowe związane z montażem klimatyzacji obejmują instalację zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej jednostki, a także przewodów elektrycznych oraz rurek do skroplin.
• Obecnie, nowoczesne budownictwo stawia na szczelność, dlatego coraz więcej osób decyduje się na wentylację mechaniczną. To rozwiązanie sprawdzi się nie tylko w biurach, ale również w lokalach usługowych i domach.
Co jeszcze obejmują roboty wykończeniowe?
Przede wszystkim jest to wykończenie sufitów i ścian, wykonanie balustrad oraz schodów. Ponadto, prace związane z wykończeniem łazienki, w tym mebli, ceramiki, a także armatury, mebli kuchennych, szaf, kominków oraz wykończenie wnętrz przeznaczonych na garderobę. Roboty wykończeniowe niejednokrotnie obejmują montaż i instalację sprzętu AGD i RTV oraz alarmu, dzięki czemu po zakończeniu prac, można zacząć w pełni korzystać z lokalu, biura, domu lub mieszkania.
Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Studio Wnętrz ISON z Poznania.