Odzież ESD, czyli odzież antyelektrostatyczną, stosują pracownicy firm produkujących elementy elektroniczne, laboratoriów, a także osoby narażone na obecność oparów i gazów wybuchowych. Pozwala ona zapobiegać wyładowaniom elektrostatycznym, które mogłyby uszkodzić wrażliwe komponenty lub spowodować wybuch. Jak wybrać odpowiednią odzież i obuwie ESD dla swoich pracowników? Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.
Odzież ESD – jakie elementy wybrać?
Tkanina, z której wykonana jest odzież ESD, zawiera specjalne włókna przewodzące. Włókna te sprawiają, że odzież nie gromadzi ładunku elektrostatycznego. Ponadto odzież ESD blokuje pola elektrostatyczne wytwarzane przez człowieka, dzięki czemu ryzyko wyładowania jest ograniczone do minimum. To, jaki zestaw odzieży należy wybrać dla swoich pracowników, zależy od tego, jaki rodzaj pracy wykonują i jaki mają kontakt z wrażliwymi komponentami.
Kombinezony, płaszcze oraz tuniki ESD wykorzystywane są często w pracy w laboratoriach oraz innych miejscach, które wymagają zapewnienia maksymalnej czystości. Warto zwrócić uwagę, by odzież antystatyczna zakrywała całą powierzchnię prywatnych ubrań pracownika, a w szczególności metalowe elementy takie jak zatrzaski czy zamki błyskawiczne.
Monterzy oraz inne osoby mające bezpośredni kontakt z elektronicznymi elementami powinni zostać zaopatrzone w rękawice ESD. Są one na tyle cienkie, że umożliwiają komfortowe i precyzyjne wykonywanie zadań, a jednocześnie zabezpieczają przed wyładowaniami ładunków elektrycznych.
Obuwie ESD – czy jest konieczne?
Uzupełnieniem ubrań antyelektrostatycznych jest obuwie ESD. Tradycyjne buty z gumowymi lub plastikowymi podeszwami nie są w stanie rozładować napięcia, dlatego należy je zastąpić specjalnym obuwiem ochronnym o właściwościach antystatycznych lub ochraniaczami na buty. Dzięki specjalnym podeszwom oraz wkładkom rozpraszają zebrany ładunek elektrostatyczny w ciele człowieka. Zapobiegają w ten sposób jego nagromadzeniu się, a w konsekwencji wyładowaniom. Obuwie ESD powinno być zgodne z normą EN 61340-5-1.
Pracownicy poruszający się po hali produkującej komponenty elektroniczne bez odzieży i obuwia ESD narażają firmę na straty. Dlatego w interesie pracodawcy leży zakup odpowiednich zestawów ubrań oraz butów antyelektrostatycznych. Odzież antyelektrostatyczna powinna być kupowana wyłącznie w sprawdzonych miejscach, takich jak ESD Protect – w ten sposób będziesz mieć pewność, że w pełni spełnia określone prawem normy i faktycznie chroni przed wyładowaniami.