Umiejętnie i profesjonalnie wykonane ocieplenie budynku to gwarancja samych korzyści, płynących głównie z oszczędności na ogrzewaniu. Równie ważne jest uszczelnienie ścian dzięki pokryciu ich materiałem izolacyjnym, co chroni przed przeciągami oraz uciekaniem ciepła. Dobre ocieplenie to również gwarancja paroprzepuszczalności, co chroni przed powstawaniem pleśni wewnątrz budynku. Należy też wspomnieć o znaczeniu zmniejszenia zużycia ogrzewania dla środowiska naturalnego, przez takie działania bowiem ograniczamy emisję dwutlenku węgla. Kiedy już jesteśmy przekonani co do potrzeby ocieplenia budynku, zastanawiamy się od czego zacząć. Prześledźmy krok po kroku kolejność działań.
Wybór wykonawcy ocieplenia – kluczowy moment.
Znalezienie wykonawcy prac ociepleniowych wydaje się nie być problematycznym i czasochłonnym zajęciem, na rynku jest wiele firm, oferującychtego typu usługi. Czy wszystkie one jednak są godne zaufania? Otóż, pamiętajmy, żeby wybierać firmy z polecenia, nawet jeśli proponują odległe terminy. Niska cena niestety nie zawsze idzie w parze z jakością, należy oczywiście porównywać oferty, ale nie kierować się przy wyborze wyłącznie ceną. Stawiajmy na profesjonalnych wykonawców, którzy od lat są na rynku, mają doświadczenie, dużą wiedzę i są w stałym kontakcie z hurtowniami czy składami budowlanymi, dzięki czemu mogą negocjować zniżki na materiały.
Wybór technologii ocieplania.
Jeżeli mamy już wybraną i umówioną ekipę, czas na przygotowanie projektu ocieplenia konkretnego budynku przez fachowca, mającego uprawnienia do tego. Zaznaczmy, że projekt musi być dostosowany do stanu technicznego budynku, który ma być ocieplany i uwzględniać wszelkie niuanse i wady techniczne. Teraz wszystkie prace będą odbywały się zgodnie z zaleceniami zawartymi w projekcie, a wszelkie zmiany mogą być wprowadzane wyłącznie po konsultacjach z autorem projektu. Kluczową sprawą jest wybór technologii ocieplania, którego również dokonuje po konsultacjach z właścicielem budynku autor projektu. Zasadniczo wyróżniamy dwie najpopularniejsze metody ocieplania, lekka mokra (ETICS) oraz lekka sucha. Różnią się one między sobą sposobem montażu materiału izolacyjnego. W metodzie lekkiej mokrej płyty styropianowe przytwierdza się do podłoża za pomocą kleju, rozrobionego z wodą, stąd zresztą nazwa metody. W przypadku suchej metody styropian jest montowany do podłoża mechanicznie za pomocą m.in. śrub i kołków.
Właściwe przygotowanie i zabezpieczenie podłoża.
Bardzo istotna jest właściwa ocena stanu ścian, dzięki czemu możliwe jest odpowiednie ich przygotowanie do nałożenia materiału izolacyjnego. Prawidłowo przygotowane podłoże powinno być gładkie, równe i dobrze oczyszczone z wszelkich zabrudzeń i pyłów, co zagwarantuje dobrą przyczepność kleju. Należy też sprawdzić poziom zawilgocenia ścian, a w przypadku przekroczenia dopuszczalnej normy, właściwie osuszyć i zabezpieczyć przez zagruntowanie przed ponownym zawilgoceniem. Zaleca się również odpowiednie zabezpieczenie elewacji przed działaniem wiatru i promieni słonecznych za pomocą specjalnej siatki osłonowej, którą rozwiesza się na rusztowaniu. Ten zabieg zapewnia równomierne wysychanie materiału.
Dobór materiałów.
Wbrew obiegowej opinii, że najłatwiej zaoszczędzić na materiałach, nie należy kierować się przy doborze wyłącznie ceną. Owszem, warto sprawdzać i porównywać oferty, ale na pewno cena nie może być jedynym wyznacznikiem. Warto zaufać ekspertom w wyborze, by inwestycja ocieplenia budynku zwróciła się w stosunkowo krótkim czasie.
Dla idealnych rezultatów prac termoizolacyjnych ważne jest stosowanie materiałów od sprawdzonych dostawców. Firma Kabex oferuje wysokiej jakości materiały i fachową obsługę.
Jaką technologię ocieplania polecacie