Miski WC – jak wybrać odpowiednią konstrukcję?
Miska WC jest jednym z najważniejszych elementów każdej łazienki i toalety. Z reguły nie przywiązujemy tak wielkiej uwagi do wyboru tego produktu ceramicznego, jak do umywalki lub wanny. Jednak miska WC w widoczny sposób wpływa na wygląd całego pomieszczenia, a przede wszystkim na jego funkcjonalność. Podczas jej wyboru należy zwrócić uwagę na wiele czynników, takich jak:
- miejsce mocowania miski WC;
- miska WC kompakt czy WC podwieszane;
- warunki techniczne do podłączania dopływu i odpływu wody;
- rodzaj miski WC.
Miejsce mocowania miski WC
Jeśli remontujesz mieszkanie i szukasz odpowiednich produktów ceramicznych, z pewnością zauważyłeś ogromny dostęp do tych produktów. Umywalki, brodziki, pisuary miski WC i inne akcesoria są oferowane w wielu wariantach. Taki przepych sprawia, że trudno jest wybrać właściwy produkt i dopasować go do swojego WC.
Podejmowanie decyzji zacznij od oceny parametrów technicznych wewnątrz pomieszczenia. To właśnie do nich będziesz musiał dopasować konkretny produkt ceramiczny. Sprawdź ilość dostępnego miejsca i zadbaj o to, żeby korzystanie z miski WC było komfortowe. W miejscach publicznych pamiętaj o dodatkowej wolnej przestrzeni dla osób niepełnosprawnych. Do domu znajdź rozwiązanie, w którym toaleta nie będzie przeszkadzała w normalnym użytkowaniu sprzętów AGD i umywalki.
Miska WC kompakt czy WC podwieszane?
Jeśli chodzi o obszar montażu, masz do wyboru miski WC podwieszane lub typu kompakt. Miski kompaktowe to jednolite konstrukcje, które stawia się na powierzchni podłogi w łazience. Są bardzo stabilne, jednak ich estetyka pozostawia nieco do życzenia. Ponadto zajmują więcej przestrzeni, która w każdej łazience jest na wagę złota. To jednak najlepsze rozwiązanie w łazience, gdzie jedna ze ścian jest działowa i nie ma właściwości nośnych.
Drugi wariant to miska WC mocowana do ściany. Jej konstrukcja i sposób montażu przypominają bidet, dzięki czemu łazienka zyskuje nieco wolnej przestrzeni. Ponadto takie konstrukcje ułatwiają wykończenie pomieszczeń utrzymanych w stylu minimalistycznym. Miska WC podwieszana wymaga dodatkowej konstrukcji nośnej, jaką stanowią stelaże podtynkowe. Wówczas do instalacji wykorzystuje się specjalne zestawy podtynkowe montowane pod powierzchnią płytek. Miska WC podwieszana może być także za pomocą kotew mocowanych do muru.
Warunki techniczne do podłączania dopływu i odpływu wody
Jeśli zdecydujesz się już na konkretny wariant mocowania, pora na ocenę pozostałych warunków technicznych. Najważniejszymi z nich są odpływ zanieczyszczonej wody i dopływ czystej do spłuczki.
Rury odpływowe w pomieszczeniach mieszkalnych najczęściej są montowane w ścianie tuż nad podłogą. Do takich odpływów pasują wszystkie miski WC podwieszane i większość kompaktowych WC. Innym wariantem jest odpływ montowany w podłodze. Jeśli takie warunki są w Twojej łazience, musisz zastosować specjalne miski WC kompaktowe z wylotem w dolnej części. Innym sposobem będzie podprowadzenie przewodu z dołu i skierowanie go do tylnego odpływu w sanitariatach.
Drugim problemem wymagającym Twojej uwagi jest sposób doprowadzenia wody do spłuczki. Tu najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest dopływ boczny. Przyłącze umieszczone w ścianie jest łączone za pomocą elastycznego przewodu z pojemnikiem spłuczki. Sam montaż jest prosty, a w przypadku naprawy lub potrzeby demontażu konstrukcja nie sprawi większych problemów.
Połączenie boczne jest widoczne, dlatego w minimalistycznych łazienkach nie zaleca się jego stosowania. Lepszym rozwiązaniem okazuje się podłączenie dolne. Tutaj woda prowadzona jest od przyłącza ulokowanego w podłodze i w pionie poprowadzone do spłuczki nad miską WC. Najczęściej przewód jest zabudowany pod stelażem podtynkowym. Dzięki temu nie widać samego przewodu, a funkcjonalność samego urządzenia nie ulega pogorszeniu. Nieco trudniejsze jest jednak prowadzenie prac naprawczych.
Rodzaj miski WC
W większości przypadków osoby zainteresowane zakupem misek i innych akcesoriów do WC w pierwszej kolejności patrzą na nie przez pryzmat wyglądu. Jednak my zalecamy, żeby ocenę tego parametru pozostawić na sam koniec już po ustaleniu najważniejszych parametrów technicznych.
Na rynku znajdziesz miski WC w różnych wariantach. Możesz zdecydować się na konkretną kolorystykę, wygląd i wielkość. Możesz wybrać miski WC bezrantową, które są łatwiejsze do czyszczenia i bardzo nowoczesne. Zwróć uwagę także na systemy ograniczające zużycie spłukiwanej wody. Nie zapomnij o konstrukcji deski WC i mechanizmie powolnego opadania.
Przy podejmowaniu decyzji pamiętaj zawsze o dwóch sprawach. Po pierwsze wybieraj miski WC znanych i sprawdzonych producentów. Dobrej jakości miska WC Roca Gap to nie tylko wyjątkowa estetyka, ale także trwałość produktu. Druga zasada dotyczy spójności wszystkich elementów w łazience. Jeśli decydujesz się na umywalkę utrzymaną ciemnej i minimalistyczne kolorystyce, miska WC powinna mieć podobny styl. Dzięki temu nie tylko stworzysz funkcjonalną przestrzeń, ale także bardzo estetyczną i nowoczesną.