Mieszkasz w mieście, w którym mieszkańcy na co dzień borykają się ze smogiem? Niestety, coraz więcej miast zmaga się z problemem zanieczyszczonego powietrza, a te głównie zagraża województwom – małopolskiemu, śląskiemu i dolnośląskiemu. Na szczęście są sposoby, dzięki którym możemy zadbać o jakość powietrza w swoim mieszkaniu. Sprawdź, jak to zrobić!
Czym jest smog?
Smog to skumulowane, zanieczyszczone powietrze, często wyglądające jak mgła. Zawiera wiele szkodliwych substancji, takie jak: pyły PM10, PM 2.5, tlenki siarki czy ozon. Są one szkodliwe dla zdrowia i mogą powodować liczne choroby, takie jak: astma, niewydolność płucna, choroby serca, czy nowotwór. Niestety w Polsce na co dzień ze smogiem zmagają się miliony mieszkańców, a problem wciąż narasta. Działalność człowieka, przede wszystkim przemysłowa i komunikacyjna, która ułatwia codzienne funkcjonowanie, ma destrukcyjny wpływ na jakość powietrza. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej osób zastanawia się, jak zadbać o jakość powietrza w swoich mieszkaniach.
Czyste powietrze w mieszkaniu
Podstawową ochroną przed smogiem są szczelne okna. Dobór odpowiednich okien jest niezwykle kluczowy, zwłaszcza dla mieszkańców miast, którzy zmagają się z zanieczyszczonym powietrzem. W tym przypadku doskonale sprawdzają się okna energooszczędne, które charakteryzują się bardzo wysoką szczelnością i posiadają specjalne uszczelki i profile, które znacznie zmniejszają ryzyko przenikania zanieczyszczeń do wnętrza mieszkania. Okna warto zakupić w salonie stacjonarnym – https://oknoplast.com.pl/miasta_salony/czestochowa/, w którym będziemy mogli skonsultować swój wybór z profesjonalistami.
Przełomem w walce ze smogiem są nawiewniki antysmogowe, które posiadają wysokiej jakości filtry, tworząc skuteczną ochronę przed zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu – https://oknoplast.com.pl/nawiewniki-antysmogowe/. Bez problemu można zamontować je bez konieczności instalacji nowych okien. Wymiana filtrów również odbywa się samodzielnie. Nawiewniki są skuteczne, oszczędne, a także łatwe w obsłudze i montażu.
Kolejnym, równie skutecznym rozwiązaniem jest kupno oczyszczacza powietrza. To małe, lecz bardzo funkcjonalne urządzenie, na którego kupno decyduje się coraz większa liczba osób. Oczyszczacz, który będzie eliminował z powietrza niebezpieczne cząsteczki, powinien zawierać filtr HEPA, którym jest w stanie usunąć aż 99,97% cząstek stałych o średnicy 0,3 mikrometra! Warto również wybrać urządzenie wyposażone w filtr węglowy, dzięki któremu możliwa jest eliminacja tlenku azotu i siarki.
Co z wietrzeniem mieszkania? To powszechnie stosowana metoda, pomagająca w pozbyciu się wilgoci i nieprzyjemnych zapachów. Mieszkańcy miast, w których poziom smogu jest bardzo wysoki, powinni wietrzyć pomieszczenia, wtedy, gdy poziom smogu jest najniższy – wczesnym rankiem bądź późnym wieczorem. Pomocne mogą okazać się także rośliny domowe, które powszechnie znane są ze zdolności oczyszczania powietrza. Są nimi: paproć, spider plant, czy snake plant.
Świetny artykuł! Bardzo istotne jest dbanie o czystość powietrza w naszych domach, zwłaszcza w kontekście wzrastającej liczby zagrożeń ze strony smogu. Dzięki tym wskazówkom będę w stanie lepiej zadbać o środowisko w moim mieszkaniu.
Czy istnieją jakieś specjalne filtry do oczyszczania powietrza, które szczególnie poleca autor artykułu? Chętnie dowiedziałbym się więcej na ten temat, aby dokładnie wybrać najlepszą opcję dla mojego mieszkania.