Zabudowa kuchenna to coraz chętniej wybierane rozwiązanie ze względu na fakt, że daje ogromne możliwości w kwestii projektowania. Dzięki temu kuchnia może przeobrazić się w niezwykle funkcjonalne oraz ergonomiczne miejsce, w którym znacznie łatwiej będzie utrzymać porządek. To świetna opcja zarówno do dużych, jak również niewielkich wnętrz. Kuchnia w zabudowie sprawi bowiem, że staną się one znacznie przestronniejsze.
O czym pamiętać przy projektowaniu kuchni w zabudowie?
Jednym z aspektów, o które należy zadbać podczas projektowania kuchni w zabudowie, jest dopasowanie mebli kuchennych do indywidualnych potrzeb domowników. Wysokość szafek i blatów powinna być proporcjonalna do wzrostu mieszkańców domu, którzy najczęściej korzystają z tej przestrzeni. Warto również dobrze zaplanować ilość i rozmieszczenie konkretnych szafek, by można było w praktyczny sposób ulokować w kuchni wszelkie niezbędne rzeczy, a codzienne korzystanie z niej stało się łatwiejsze i przyjemniejsze.
Oprócz tego istotne jest funkcjonalne zagospodarowanie miejsca do przechowywania. Dzięki nowoczesnym udogodnieniom można na przykład zdecydować się na systemy cargo. To przede wszystkim wysokie i wąskie, wysuwane szafki, które pozwolą na praktyczne spożytkowanie niewielkiej przestrzeni. Umożliwiają przechowywanie chociażby przetworów w słoikach czy też środków czystości. Świetną opcją są także systemy narożne, które umieszcza się w szafkach z frontem na zawiasach. Dzięki nim jednym ruchem można wysunąć całą zawartość półki. Ten mechanizm pozwoli uporządkować naczynia, jak również produkty spożywcze.
Podział kuchni na strefy
Podczas tworzenia kuchni w zabudowie konieczne jest zaplanowanie w niej konkretnych przestrzeni. Mowa o strefie przechowywania, zmywania oraz gotowania i pieczenia. To tak zwany ciąg technologiczny, dzięki któremu dużo łatwiej będzie nam funkcjonować w kuchni. Kolejność ma tu ogromne znaczenie, ponieważ czynności kuchenne zwykle przebiegają według podobnego schematu. Wchodząc do kuchni zazwyczaj na samym początku wykładamy zakupy lub wyjmujemy produkty potrzebne do przygotowania posiłku. Właśnie dlatego lodówka oraz blat roboczy powinny znaleźć się na początku. Następnie – zmywarka, zlewozmywak oraz kosz na odpadki. Na końcu z kolei warto zadbać o przestrzeń do przygotowywania posiłków oraz miejsce na płytę grzewczą.
Kuchnia z zabudowanym sprzętem AGD
Jak wcześniej wspominaliśmy, projektując kuchnię w zabudowie warto zwrócić uwagę na potrzeby jej użytkowników. Na przykład wybór pojemności zmywarki powinien być przede wszystkim uzależniony od tego, jak liczna jest rodzina. Dla trzy-, czteroosobowej w zupełności wystarczy 45 cm. W przypadku większej, lepsza będzie taka o szerokości 60 cm. To samo tyczy się płyty grzewczej. W zależności od potrzeb, można wybrać taką z dwoma, czterema, a nawet pięcioma polami grzejnymi. Dobrze jest przemyśleć także zakup innych sprzętów AGD, np. kuchenki mikrofalowej. Jeśli dotąd często korzystaliśmy z tego typu urządzeń, w nowej kuchni należy przewidzieć dla nich odpowiednie miejsce w zabudowie.
Wybierając sprzęty AGD do swojej kuchni, najlepiej jest zdecydować się na takie, które posiadają wysoką klasę efektywności energetycznej. Choć kosztują nieco więcej, ich zakup jest bardzo dobrą inwestycją. Zapewnią niskie roczne zużycie energii, co zapewnia ogromną oszczędność w porównaniu do innych urządzeń z klasą efektywności B, C czy D.
Nowoczesne technologie w urządzeniach AGD potrafią zaskakiwać. Naprawdę warto z nich skorzystać przy tworzeniu funkcjonalnej i ergonomicznej kuchni. Na pewno ułatwią codzienne przygotowywanie posiłków, a także utrzymywanie przestrzeni w czystości. Pierwszym z takich rozwiązań są prowadnice teleskopowe w piekarnikach, które umożliwiają bezproblemowe wysuwanie blachy. Można je zamontować na każdym poziomie pieczenia. Kolejne funkcjonalne opcje, które warto rozważyć, to:
- mikrofalówka z funkcją rozmrażania,
- chłodziarka z systemem No Frost,
- zmywarka z dodatkową szufladą na sztućce,
- płyta indukcyjna z łączonymi polami grzewczymi
- płyta gazowa z palnikiem WOK.
Inne udogodnienie to coś dla osób, które często pieką i nie przepadają za sprzątaniem piekarnika. Istnieją aż trzy różne systemy czyszczenia piekarnika, ułatwiające usuwanie zabrudzeń:
- System czyszczenia pyrolitycznego – czyszczenie odbywa się w temperaturze ok. 500°C i trwa od 2 do 3 godzin. Podczas tego procesu zabrudzenia powstałe w piekarniku zostają zamienione w pył. Wystarczy je na koniec sprzątnąć za pomocą gąbki czy ręcznika papierowego.
- System czyszczenia katalitycznego – są to panele umieszczone wewnątrz piekarnika, które zbierają cząsteczki tłuszczu i innych zabrudzeń. Proces ten przebiega w czasie pieczenia. Na koniec warto wyczyścić jedynie wkłady katalityczne, a nie cały piekarnik.
- System czyszczenia parowego – to najpopularniejsze rozwiązanie. W piekarniku znajduje się pojemnik na wodę, która po uruchomieniu programu podgrzewa się i tworzy parę, zmiękczającą zanieczyszczenia. Dzięki temu czyszczenie jest znacznie łatwiejsze.
Jak widać, takich praktycznych rozwiązań jest bardzo wiele. Można je więc dopasować do własnych potrzeb. Przed zakupem sprzętów AGD warto również zwrócić uwagę na zabezpieczenie urządzeń. Producenci oferują kilkuletnie gwarancje, więc dobrze jest wybrać taką firmę, która zapewnia największą. Dzięki temu nasze sprzęty będą posiadały ochronę na wiele lat.