W czasie normalnego użytkowania elementy maszyn zużywają się. Widać to szczególnie w ruchomych połączeniach. Dlatego też z czasem może dochodzić do kosztownych awarii. Aby ich uniknąć, warto nadzorować stan technicznych części maszyn i wymieniać je, gdy zużycie przekroczy poziom krytyczny. W jaki sposób jednak można skutecznie sprawdzać aktualny stan elementów konstrukcji? Z pomocą przychodzą tu badania nieniszczące NDT.
Badania NDT w kontroli stanu technicznego konstrukcji
W metrologii wyróżnia się badania niszczące i nieniszczące. Te pierwsze wymagają zniszczenia próbki w celu dokładnego sprawdzenia jej parametrów. Natomiast druga z wymienionych grup charakteryzuje się tym, że element maszyny poddany testom nie zostaje w żaden sposób uszkodzony i może dalej funkcjonować. To właśnie z tego powodu badania NDT doskonale sprawdzają się w kontroli stanu technicznego maszyn.
Dlaczego warto wykonywać badania NDT?
Na ile ważne jest wykonywanie testów funkcjonujących elementów maszyn i urządzeń? Wystarczy wyobrazić sobie, jak duże koszty przynosi poważna awaria, spowodowana uszkodzeniem lub zużyciem się jednego elementu. Zniszczenia mogą wtedy obejmować także sąsiednie elementy, a nawet cały układ napędowy. Nieplanowany przestój z kolei wpłynie na kosztowne opóźnienia w realizacji celów. Czy unikanie tak dużych problemów to jedyna zachęta do wykonania badania NDT metodą ultradźwiękową lub inną? Nie, istnieje wiele innych zalet takiego postępowania:
- Badania NDT otworów centralnych wałów, turbin oraz wielu innych złożonych urządzeń mogą być tanie, szybkie i łatwe. Mowa tu o metodzie wizualnej, z użyciem kamerek endoskopowych oraz lup. Dokładne sprawdzenie wyglądu części przynosi wiele informacji o jej stanie.
- Regularne wykonywanie testów nieniszczących pozwala na określenie ich zużycia w czasie, a poprzez metody interpolacji – określenie optymalnego terminu na gruntowy remont maszyny. Dzięki temu łatwiej można utrzymać ciągłą produkcję lub pracę takich urządzeń.
- Istnieje wiele ukrytych wad, które mogą powodować szybsze zużywanie się, a nawet pękanie elementów. W czasie badania NDT mogą być one wykryte, zanim nastąpi awaria.
- Jeśli testy wykażą zbyt szybkie zużywanie się elementów względem dokumentacji, oznaczać to może niewłaściwe warunki pracy. Jest to doskonała okazja, by sprawdzić przyczynę takiego stanu rzeczy i wyeliminować czynniki skracające żywotność części maszyn.
Celem wykonywania kontroli stanu technicznego jest uniknięcie awarii. W ten sposób unika się ogromnych kosztów ekonomicznych oraz zapobiega powstaniu niebezpiecznej sytuacji. Jedak regularne badania NDT metodą ultradźwiękową, wizualną czy proszkową mogą pozwolić na wydajniejsze wykorzystanie urządzenia przez planowanie remontów czy reagowanie na zbyt szybkie zużywanie się elementów konstrukcji.
Regularne wykonywanie badań NDT metodą ultradźwiękową oraz innymi sposobami
Ogólne badania stanu technicznego metodą wizualną mogą przeprowadzić pracownicy w czasie konserwacji urządzeń. Jednak co jakiś czas warto zainwestować w dokładniejsze badania, które odpowiedzą konkretnie na pytanie o stan zużycia poszczególnych elementów. Pomiary, przeprowadzone przez doświadczoną firmę z odpowiednim wyposażeniem, zabezpieczą Cię przed dodatkowymi kosztami czy groźną awarią, wynikającą ze zużycia się jednego z elementów. Dlatego warto postawić na sprawdzoną firmę, taką jak Turbolab, która wykona wszystkie pomiary i wyśle Ci raport określający aktualny stan techniczny maszyny.