Taśma jest narzędziem o różnorodnym zastosowaniu. Jej obecność może być obserwowalna niemal w każdym domu, co tylko świadczy o wadze taśm w codziennym użytku. Wbrew pozorom, mogą one występować również w przemyśle, gdzie nie służą jedynie do błahych napraw, ale do uszczelniania czy montażu. W poniższym wpisie opowiemy nieco o budowie taśmy klejącej, jej rodzajach oraz najczęstszych zastosowaniach, z którymi można spotkać się w codziennym życiu. Zapraszamy!
Podstawowe parametry taśm klejących
Taśma to produkt o prostej budowie i koncepcji. Składa się z materiału z nałożoną warstwą kleju, nawiniętego na bobinęMa określoną długość i szerokość. Jest przydatna wszędzie tam, gdzie trzeba złączyć ze sobą dwie powierzchnie. Może niekiedy zastąpić klej bądź nawet nity czy gwoździe.
To bardzo ogólna charakterystyka tego asortymentu. W praktyce, chcąc wybrać określony rodzaj taśmy klejącej, potrzeba szeregu informacji odnośnie powierzchni oraz konkretnego przeznaczenia tego wyrobu. Najważniejszym parametrem doboru taśmy jednostronnie klejącej jest materiał wykonania nośnika. W zależności od zapotrzebowania, musi on cechować się różnymi właściwościami, o czym opowiemy w poniższej części wpisu. Drugą rzeczą jest oczywiście typ kleju użytego na warstwie. Do najpopularniejszych rodzajów zaliczamy kleje kauczukowe oraz akrylowe. Dopiero na końcu zwraca się uwagę na wymiary nośnika, w tym jego długość.
Rodzaje taśmy jednostronnie klejących
Prawdę mówiąc, ciężko wymienić wszystkie taśmy jednostronnie klejące w zależności od ich zastosowania. Znacznie lepiej jest uszeregować je grupami, względem rodzaju nośnika. Pod tym kątem wyróżniamy:
- Taśmy foliowe – służą głównie do klejenia kartonów podczas pakowania przesyłek bądź do ochrony wartościowych rzeczy w czasie transportu. Nośnik może być wykonany w tym przypadku z folii polipropylenowej bądź polietylenowej. Zazwyczaj nie pozostawiają na powierzchni śladu po zdarciu i są odporne na wodę i warunki atmosferyczne, jednak dostępne są również bardzo trwałe i trudne do usunięcia taśmy.
- Taśmy piankowe – w zdecydowanej większości używa się ich do uszczelniania i izolacji akustycznej. Najpopularniejszymi materiałami nośnika są w tym wypadku EPDM oraz pianka PE.
- Taśmy dekarskie – bardzo przydatne we współczesnym budownictwie. Są odporne na promieniowanie UV, wilgoć i zmienne warunki panujące na zewnątrz. Używa się ich do łączenia membran dachowych, co jest niewątpliwie odpowiedzialnym zadaniem.
- Taśmy tkaninowe – uważane za jedne z najtrwalszych i najbardziej uniwersalnych. Mowa w szczególności o rodzajach „duct-tape”, wynalezionych już w czasie II WŚ przez amerykańską armię. Taśmy te są pokryte agresywnym klejem, można je ręcznie przerwać, bez użycia nożyczek czy noża.
Rodzajów taśm klejących jest znacznie więcej. Niemniej jednak, czytanie o wszystkich mogłoby zająć nabywcy masę czasu, a tu wcale nie o to chodzi. Najlepiej zatem odwiedzić sklep specjalizujący się w zakresie taśm klejących, a następnie poprosić sprzedawcę o najlepszą taśmę do konkretnej aplikacji.