Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego to bardzo ważna decyzja. Jest ono zwieńczeniem konstrukcji budynku, zapewnia mu ochronę przed czynnikami atmosferycznymi oraz powinno stanowić jego estetyczne wykończenie. Na rynku dostępnych jest sporo materiałów na pokrycia dachowe, dlatego jeśli właśnie przeprowadzasz remont dachu lub budujesz dom, możesz stać przed sporym dylematem. Wyjaśniamy, jakie rozwiązania szczególnie zasługują na twoją uwagę!
Pokrycie dachowe – co warto wiedzieć
Pokrycie dachowe to zewnętrzna warstwa dachu, która zabezpiecza jego konstrukcję i ma wpływ na stan całego budynku. Pełni ono:
- funkcję izolacyjną – zapewnia ochronę zarówno przed chłodem, jak i wysoką temperaturą
- funkcję ochronną – jest barierą chroniącą budynek oraz dach przed śniegiem, deszczem, wilgocią i musi być na tyle wytrzymałe, aby całej konstrukcji dachowej nie zagrażały silne wiatry
- funkcję estetyczna – dach wpływa na walory wizualne budynku. Dlatego podczas budowy domu, należy wybrać pokrycie, które stworzy spójną całość z kolorem elewacji, stolarką okienną i drzwiową.
Rodzaje pokryć dachowych
Wybór materiału, z którego powstanie pokrycie dachowe, to jedna z najważniejszych decyzji podczas budowy budynku. Jeśli właśnie jesteś na etapie realizacji inwestycji, możesz postawić na:
- dachówki ceramiczne – ten rodzaj pokrycia dachowego od lat cieszy się dużą popularnością. Konstrukcja z dachówki ceramicznej będzie trwała i bardzo efektowna. Jednak do wyboru tego materiału może zniechęcić jego cena, skomplikowany montaż oraz jego ciężar – takie pokrycie będzie obciążenie dla więźby dachowej
- gonty bitumiczne – takie pokrycie sprawdzi się zarówno w przypadku dachów płaskich, jak i tych, które wyróżnia duży kąt nachylenia. Gont bitumiczny jest tani, lekki i można układać go na konstrukcjach dachowych o skomplikowanym kształcie. Mimo tego odporność tego typu pokrycia na opady atmosferyczne i mróz pozostawia wiele do życzenia
- dachówki betonowe – trwałość pokrycia dachówek betonowych jest szacowana nawet na 70 lat. Są one odporne na warunki atmosferyczne i zapewniają szczelność dachu. Niestety pokrycie to – tak jak dachówka ceramiczna – jest dosyć ciężkie
- blachodachówki – powstają z nich nowoczesne pokrycia dachowe – jednak są one wykonywane tak, aby wyglądały jak dachówka ceramiczna. Powstają one z blachy aluminiowej lub stalowej. Na ich powierzchni znajdują się specjalne powłoki ochronne, dlatego są odporne na opady atmosferyczne, zmiany temperatur oraz nie wymagają konserwacji. To, jakie blachodachówki należy wybrać, zależy między innymi od kąta nachylenia dachu i charakteru budynku. W nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym sprawdza się blacha trapezowa. W przypadku skomplikowanego kształtu dachu można zastosować blachodachówki modułowe – dachówki płaskie lub o nieco bardziej ozdobnych kształtach
- gont drewniany – nadaje on niepowtarzalnego uroku budynkowi, jest trwały, odporny na warunki atmosferyczne. Odstraszać może jednak jego cena i to, jak trudno go zamontować.
Pokrycie dachowe – ile to kosztuje
Jeśli chcesz, aby dach był solidny, nie możesz na nim oszczędzać. To, ile będzie kosztowało cię jego pokrycie, zależy od wielu czynników, a w tym między innymi od:
- tego, jaki podkład znajdzie się na konstrukcji dachu – mogą nim być pełne deskowanie, specjalne folie, maty, membrany dachowe
- ceny robocizny
- ceny materiału, która jest podawana za m2.
Aby dokładnie dowiedzieć się, ile ostatecznie wyniesie cena pokrycia dachowego, najlepiej skontaktować się z jego producentem i poprosić o wycenę. Warto dostarczyć mu także rzut dachu.
Jak dokonać właściwego wyboru pokrycia dachowego?
Dobry dach chroni więźbę, konstrukcję budynku i zapewnia bezpieczeństwo mieszkańcom. Wybierając pokrycie, należy wziąć pod uwagę rodzaj materiału, a w tym np. typ blachy, jej trwałość, łatwość montażu, sposób jej zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi oraz to, ile wynosi jej okres gwarancyjny. Ponadto, aby dach przetrwał długie lata, trzeba zwrócić uwagę na jakość elementów montażowych i obróbek blacharskich – wkrętów, gąsiorów, folii zabezpieczających.
Oszczędzanie na pokryciu dachowym to zdecydowanie zły pomysł. Dobre materiały i elementy montażowe to inwestycja w bezpieczeństwo mieszkańców i gwarancja trwałości. Jeżeli potrzebujesz fachowego doradztwa w celu wyboru pokrycia dachowego, zapraszamy do kontaktu z producentem Florian Centrum!