Każdy, kto potrzebuje dobrego, precyzyjnego sprzętu do cięcia drewna, metalu lub innego tworzywa, powinien zainwestować w ukośnicę dobrej klasy. Jakimi kryteriami należy kierować się przy wyborze odpowiedniej piły ukośnicy?
Każdy, kto potrzebuje dobrego, precyzyjnego sprzętu do cięcia drewna, metalu lub innego tworzywa, powinien zainwestować w ukośnicę dobrej klasy. Jakimi kryteriami należy kierować się przy wyborze odpowiedniej piły ukośnicy? Przede wszystkim należy pamiętać, że idealna ukośnica nie istnieje – to kwestia oczekiwań kupującego się liczy. Aby je spełnić, trzeba posiadać wiedzę o tym, jakie cechy posiadają piły ukośnice. Nasz poradnik pomoże przed zakupem dowiedzieć się więcej o tych narzędziach. Zapraszamy do lektury.
Piła ukośnica – do czego służy?
Piły ukośnice to specjalistyczne narzędzia przeznaczone do precyzyjnego cięcia długich kawałków drewna, aluminium, a także innych rodzajów tworzyw. Najważniejszymi cechami ukośnic są: możliwość dokładnego ustawienia kąta cięcia materiału oraz solidność i schludność w obróbce danego surowca. Równie ważna jest kwestia bezpieczeństwa osoby obsługującej piłę – rekomendujemy modele, które posiadają przełączniki położone z dala od tarczy tnącej. Ostrza piły ukośnej działają z bardzo dużą prędkością, co stanowi pewne niebezpieczeństwo dla mniej doświadczonych użytkowników. Niektóre modele – jak HM216 firmy Scheppah (teraz w promocyjnej cenie dostępny na stronie https://sklep.narzedziawarszawa.pl/pl/p/SCHEPPACH-Pila-ukosnica-ukosowa-z-przesuwem-HM254-2-TARCZE-W-ZESTAWIE/45391) – wyposażone są w całkowitą osłonę tarczy tnącej, co gwarantuje maksymalny poziom zabezpieczenia obsługującego urządzenie.
Kluczowe parametry pił ukośnic
Przed dokonaniem zakupu piły ukosowej należy zastanowić się, do czego będzie najczęściej używana. Od tego zależy, jakie parametry trzeba wziąć pod uwagę – ukośnica to specjalistyczny sprzęt, który posiada pewne spektrum możliwości, różniących się w zależności od użytych elementów konstrukcji. Schemat działania ukośnicy jest zawsze taki sam, jej funkcjonalność określa osprzęt.
Tarcze tnące – jakie wybrać?
Ostrze to najważniejsza część piły – od jego rodzaju i budowy zależą: głębokość, wysokość i precyzja cięcia danego surowca. Standardowe wyposażenie gotowej piły to ostrza nadające się do obróbki większości materiałów. Na rynku dostępne są też tarcze tnące dedykowane do konkretnych tworzyw, jak na przykład ostrza do drewna miękkiego lub twardego. Ci, którym zależy na bardzo precyzyjnej obróbce konkretnego materiału, powinni zaopatrzyć się w tarcze specjalistyczne. Ważna jest też ilość zębów samego ostrza – im mniejsza, tym większa szybkość samego cięcia, ale mniejsza precyzja. Przed zakupem nowej tarczy trzeba sprawdzić średnicę otworu oraz szerokość samej tarczy – muszą być identyczne, jak w wymienianym elemencie tnącym.
Tutaj możesz zamówić różne modele pił ukośnic: https://sklep.narzedziawarszawa.pl/pl/c/Pily-ukosnice/869
Kąty cięcia – na co zwrócić uwagę?
Ukośnice pozwalają na wykonywanie cięć pod kątem od 45 do 90 stopni. W tym zakresie możliwa jest również regulacja ilości stopni. Istotną cechą w tym kryterium jest konstrukcja piły ukośnicowej – umiejscowienie silnika i sama konstrukcja wpływa na możliwość pracy jedno- lub dwustronnej. Piła jednostronna wymaga obracania ciętego materiału, dwustronna pozwala pracować szybciej i wydajniej. Wersja stołowa jest dużo bardziej stabilna niż ręczna.
Posuw – czy jest potrzebny?
Opcja posuwu jest bardzo przydatna przy cięciu elementów dłuższych – od metra wzwyż. Posuw pozwala na pewniejszy chwyt danego kawałka materiału, co przekłada się na wzrost stabilności i precyzji pracy. Ta funkcja nie wpływa znacząco na cenę samej piły, dlatego warto wybrać sprzęt wyposażony w posuw – jak na przykład model HM254 firmy Scheppeh (dodatkowo z wbudowanym laserem).
Odchylenie – do czego służy?
Funkcja odchylenia pozwala na cięcie dwóch kątów jednocześnie. Ruchoma głowica dostarcza możliwości obrotu elementu tnącego na stole. To idealny wybór przy wykonywaniu precyzyjnych prac meblarskich, takich jak formowanie korony.
Typ silnika – na co wpływa?
Ukośnice do drewna, metalu i tworzyw sztucznych mogą być wyposażone w jeden z dwóch rodzajów silników: indukcyjny (bezszczotkowy) lub szczotkowy. Rodzaj silnika nie wpływa na prędkość obrotową tarczy ani na precyzję cięcia. Różnica tkwi w trwałości – silniki indukcyjne mają większą żywotność niż szczotkowe. Są także nieco droższe.
Funkcje dodatkowe – czym się kierować?
Dodatkowe opcje mogą się okazać niezbędne – w zależności od tego, jakie prace będą wykonywane. Światło przyda się podczas wykonywania cięć w ciemnym pomieszczeniu. Laserowy wskaźnik znacząco poprawi precyzję pracy – za jego pomocą można łatwo i komfortowo korygować linię cięcia. Przy obróbkach większych kawałków materiału laser zwiększa wygodę i szybkość pracy – polecamy piły ukośne Scheppeh HM216 i HM254 – obydwie są wyposażone we wskaźnik laserowy. Użytkownicy planujący cięcie dużych materiałów mogą także jeszcze bardziej podwyższyć precyzję i stabilność za pomocą dodatkowych uchwytów i zacisków.
Akcesoria – jakie dodać?
W zależności od tego, gdzie będzie używana ukośnica (i w jakiej skali będzie praca), warto wyposażyć się w dodatkowe akcesoria. Stojak przyda się do transportu – do większości sprzętów pasuje model uniwersalny. Wsporniki nóżek i rolki transportowe zwiększą stabilność urządzenia. Odkurzacz i torba na pył pozwolą na komfortową pracę – podczas cięcia zawsze wytwarza się bardzo duża ilość pyłu.
Wybór ukośnicy powinien być oparty na skali, w jakiej będzie wykorzystywana oraz od warunków w warsztacie. Warto zainwestować w sprzęt wysokiej klasy, który posłuży dłużej i zwiększy komfort pracy. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, różniących się możliwościami i ceną. Niełatwo znaleźć sprzęt, który jest jednocześnie dobry i niedrogi. Podpowiadamy – ukośnice Scheppeh HM216 i HM254 to urządzenia, które cechuje bardzo dobry stosunek jakości do ceny – są trwałe, mocne oraz posiadają szereg funkcji dodatkowych.
wszystkie zdjęcia: pixabay.com