Problem nadmiernej wilgoci w mieszkaniu wiąże się nie tylko z przykrym zapachem, zniszczeniem ścian, tapety, mebli, ale też nieświeżymi ubraniami. Co gorsza, problemy z wentylacją mogą przekładać się również na przewlekłe kłopoty zdrowotne.
Wilgoć w mieszkaniu to zjawisko, które dotyczy zwłaszcza starszych budynków. Może jednak pojawić się także w nowych mieszkaniach, zwłaszcza tam, gdzie nie zastosowano systemu wentylacji mechanicznej, są natomiast plastikowe okna.
Jakie mogą być skutki nadmiernego poziomu wilgoci w mieszkaniu?
Nadmiar wilgoci gromadzącej się w mieszkaniu może działać szkodliwie na ludzi, zwierzęta i całe wyposażenie. Podwyższony poziom wilgotności powietrza w krótkim czasie może doprowadzić do pojawienia się zarodników grzybów i pleśni. Skutki takiego zjawiska mogą obejmować alergie, choroby układu oddechowego, stawów i wiele innych.
Zbyt duża (przekraczająca 70%) wilgotność w mieszkaniu może negatywnie oddziaływać na dobrostan człowieka, wywołując duszności, osłabienie i gorsze samopoczucie. Problem z odprowadzaniem nadmiaru wilgoci po braniu kąpieli, praniu czy gotowaniu zaowocuje powstaniem pleśni i grzybów.
Jak zmniejszyć wilgotność w mieszkaniu?
Jak zmniejszyć wilgotność w mieszkaniu? Jednym ze sposobów może być zastosowanie klimatyzatora. Wiele urządzeń jest wyposażonych w opcję „Dry”, która pozwala skutecznie osuszać pomieszczenia.
W jaki sposób odbywa się ten proces? Otóż powietrze trafia do wentylatora, a stamtąd przedostaje się do wymiennika ciepła w klimatyzatorze. To właśnie tu wytwarza się punkt rosy. Skroplona para wodna trafia na tacę ociekową, by stamtąd zostać odprowadzona grawitacyjnie na zewnątrz budynku.
Czym jest punkt rosy?
Punkt rosy wiąże się ze skropleniem pary wodnej w miejscach, których temperatura jest niższa niż temperatura otoczenia. Na występowanie punktu rosy wpływ ma kilka czynników, w tym: temperatura powietrza, wilgotność względna oraz ciśnienie powietrza.
Jakie rozwiązania można zastosować w domu, aby pozbyć się problemu?
Na rynku znaleźć można skuteczne urządzenia do rozwiązania problemu mającego wpływ na zdrowie domowników. Należą do nich klimatyzatory ścienne i kasetonowe Rotenso. Ich efektywne działanie przekłada się na odprowadzenie nawet 1,2 litra wody w ciągu godziny. Dobrą opcją do stosowania w codziennym użytkowaniu będzie też pochłaniacz wilgoci. To właśnie dzięki niemu można oddychać świeżym, pozbawionym przykrego, uciążliwego zapachu powietrzem.
Jak zapobiegać gromadzeniu się nadmiaru wilgoci w mieszkaniu?
Jednym z codziennych nawyków, które powinny wejść w krew posiadaczom szczelnych okien plastikowych jest ich celowe rozszczelnienie. Nowoczesna stolarka okienna, w przeciwieństwie do starszej drewnianej, wykazuje się dużym poziomem szczelności, przez co utrudnia choćby minimalną wymianę powietrza. Warto też każdego dnia przynajmniej na kwadrans otworzyć całe skrzydło i dobrze przewietrzyć pomieszczenie. Aby zapobiegać gromadzeniu się wilgoci w łazience, dobrze jest zastąpić suszenie ubrań na kaloryferach korzystaniem z pralko-suszarki.