Sprężone powietrze jest bardzo szeroko wykorzystywane w zakładach przemysłowych. Aby instalacja spełniała swoją rolę powinna być jednak odpowiednio dopasowana, by zapewnić dobrą wydajność. Jak to zrobić?
Pomiar zużycia sprężonego powietrza
Dobór sprężarki jest zależny od zużycia sprężonego powietrza w zakładzie. Chcąc dopasować instalację sprężonego powietrza, sprężarka powinna mieć nieco większą wydajność niż określone zużycie. W tym celu należy użyć przepływomierza, którym zbada się pobór sprężonego powietrza. Jeśli jeszcze nie posiadamy własnej sprężarki, możemy zwrócić się do firmy, która użyczy nam sprzęt o dużo wyższej wydajności niż zakładają to szacunki, w celu przeprowadzenia niezbędnych pomiarów. Należy zrobić to w okresie, w którym występuje największe zapotrzebowanie na sprężone powietrze, dzięki czemu lepiej poznamy efektywność pracy konkretnej sprężarki i będziemy mogli ustalić minimalną wydajność instalacji, którą chcemy zakupić. Warto wziąć jednak pod uwagę również stopniowy wzrost nieszczelności instalacji sprężonego powietrza w wyniku zużywania się uszczelnień, a także ewentualny wzrost zapotrzebowania na sprężone powietrze spowodowany rozwojem firmy.
Wyliczenia zużycia sprężonego powietrza bez pomiaru
Jeśli nie chcemy płacić za precyzyjne pomiary, istnieje inny sposób określenia zapotrzebowania na sprężone powietrze. Wystarczy zsumować wartości zużycia powietrza wszystkich urządzeń, które są zasilane w ten sposób. Później podliczamy czas pracy każdego z urządzeń oraz współczynnik jednoczesności pracy. Należy to zrobić jak najbardziej precyzyjnie, by uniknąć ewentualnych niedociągnięć. Z tego powodu wymaga to dokładnej wiedzy na temat każdego ze sprzętów, które wykorzystujemy. Informacje na ten temat najlepiej szukać w instrukcji obsługi urządzenia, ponieważ poziom zużycia powietrza może znacznie różnić się w zależności od konkretnych modeli. Lepiej brać pod uwagę wyższe wartości, a także pamiętać o uwzględnieniu większego zapotrzebowania na sprężone powietrze wraz z jego eksploatacją.