Zdobycie uprawnień budowlanych jest czynnością, którą często wymienia się w kwestii rozwoju i otwarcia przed sobą nowych ścieżek zawodowych. Czy tego rodzaju dokument naprawdę jest przydatny? Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat i sprawdzić, czy warto starać się o dodatkowe uprawnienia, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem!
Uprawnienia budowlane – podstawowe informacje
Czym właściwie są uprawnienia budowlane? To potwierdzenie kwalifikacji danej osoby do wykonywania określonych czynności na placu budowy lub w biurze architektonicznym. Są one wymagane od osób, które piastują samodzielne lub kierownicze stanowiska.
Jeżeli ktoś ma uprawnienia budowlane, oznacza to, że ma specjalistyczną wiedzę z zakresu swojej specjalizacji oraz może pochwalić się perfekcyjną znajomością aktualnych przepisów prawa budowlanego.
Uprawnienia budowlane dzielą się na wiele specjalności. Najpopularniejsze są uprawnienia konstrukcyjno-budowlane. Oprócz nich można zdobyć także architektoniczne, elektryczne, sanitarne, drogowe, mostowe, telekomunikacyjne, kolejowe i hydrotechniczne.
Zdobycie tego rodzaju uprawnień wiąże się z poprawnym zdaniem egzaminów pisemnych i ustnych organizowanych przez Okręgową Komisję Kwalifikacyjną. Tego typu wydarzenie odbywa się przynajmniej dwa razy do roku.
Dlaczego warto starać się o uprawnienia budowlane?
Złożenie wniosku o uprawnienia budowlane nie jest formalnością. Kandydat musi spełnić szereg wymagań takich jak odpowiednie wykształcenie oraz praktyka pracy. Na dodatek za postępowanie kwalifikacyjne oraz późniejsze egzaminy trzeba zapłacić, niezależnie od ich wyniku. Wszystko to sprawia, że wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto?
Odpowiedź jest jednak jednoznacznie twierdząca. Zdobycie tego rodzaju uprawnień kosztuje i wymaga od kandydata odpowiedniego przygotowania oraz wiedzy, ale jest jak najbardziej opłacalne. Osoby posiadające uprawnienia budowlane mogą ubiegać się o odpowiedzialniejsze, samodzielne stanowiska i znacznie lepsze zarobki.
W zależności od zdobytej specjalizacji uprawnienia budowlane otwierają między innymi takie ścieżki kariery jak kierownik budowy, inspektor nadzoru budowlanego, projektant i wiele więcej.
Dlatego, jeżeli jakakolwiek osoba myśli poważnie o rozwoju i pozostaniu na stałe w branży konstrukcyjno-budowlanej, zdobycie uprawnień powinno być dla niej priorytetem.
Jak zdobyć uprawnienia budowlane – dowiedz się więcej
Egzaminy na uprawnienia budowlane wymagają bardzo dużej wiedzy teoretycznej oraz praktycznej. Potrzebne są informacje nie tylko na temat samych technik pracy, ale również aktualnie obowiązujących aktów prawnych. Z tego powodu nie każdemu udaje się je zdobyć, a proces nauki może być trudny i długi.
Jeżeli nie chcesz ryzykować straty pieniędzy i czasu, warto dobrze się przygotować do tego zadania. Najlepszy sposób to zakup odpowiednich programów do nauki, które mają w swojej bazie danych pytania z poprzednich egzaminów, aktualizowane akty prawne i innego rodzaju pomoce. Ucząc się przy ich pomocy zdecydowanie łatwiej uzyskać pozytywny wynik. Więcej informacji znajdziesz na stronie uprawnienia-budowlane.com.