Decydując się na budowę wymarzonego domu, warto rozważyć coraz popularniejsze rozwiązanie, jakim są gotowe domy prefabrykowane. Czym dokładnie są takie domy oraz jakie są ich zalety? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Czym są domy prefabrykowane?
Podczas budowy domu z prefabrykatów wykorzystywane są gotowe elementy, które dostarczane są na plac budowy, a następnie składane są jedną w całość. Decydując się na budowę domu tego rodzaju, nie trzeba martwić się o konieczność przechowywania materiałów na terenie jego budowy ani odpady, jakie powstają podczas prac. W zależności od potrzeb, można zdecydować się na prefabrykaty wykonane z drewna klejonego, betonu lub połączenia obu tych materiałów. W przeciwieństwie do czasu, jaki zajmuje wybudowanie domu murowanego, postawienie domu prefabrykowanego trwa zaledwie kilka dni – następnie wystarczy już tylko doliczyć czas potrzebny na jego wykończenie, co zazwyczaj trwa kilka miesięcy.
Zalety domów z prefabrykatów
Podstawową zaletę, jaką posiadają domy prefabrykowane, stanowi możliwość wybudowania domu w ekspresowym tempie. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, różnica pomiędzy tym rozwiązaniem, a domem murowanym, wynosić może nie tylko kilka miesięcy, ale nawet kilka lat. Ponadto, budowa domu z prefabrykatów może odbywać się w każdych warunkach – niezależnie więc od pory roku czy warunków atmosferycznych nie musisz obawiać się, że prace zostaną wstrzymane. Zawsze możesz również zdecydować się na gotowe projekty domów prefabrykowanych, które znajdziesz między innymi na stronie https://www.danwood.pl/pl, gdzie znajdziesz domy wykończone pod klucz. Kolejną z zalet jest bez wątpienia fakt, że bardzo często domy te produkowane są z materiałów naturalnych, posiadających właściwości oddychające, generują niskie koszty eksploatacji i pozytywnie wpływają na komfort domowników.
Czy domy prefabrykowane można wybudować na każdej działce?
Warto wiedzieć, że domy z gotowych elementów wymagają odpowiednich warunków. Przede wszystkim, działka budowlana musi wyróżniać się dobrym stanem nawierzchni, zaś droga prowadząca do niej powinna mieć odpowiednią szerokość, dzięki czemu możliwy będzie swobodny transport poszczególnych segmentów niezbędnych do wybudowania domu. Należy również mieć na uwadze przestrzeń dla dźwigu, dlatego też budowa może nie być możliwa do zrealizowania na terenie zalesionym lub posiadającym gęstą sieć przesyłową. Warto zatem wcześniej dokładnie upewnić się, czy nie ma żadnych przeciwwskazań, aby w danym miejscu stanął dom prefabrykowany.
Kiedy jednak teren umożliwia budowę domu z gotowych elementów, cały proces odbywa się szybko i bezproblemowo. W pierwszej kolejności należy podpisać umowę z wykonawcą, w której zawarte zostaną wszelkie szczegóły związane ze standardem wykończenia. Następnie wystarczy zlecić architektowi zaprojektowanie wymarzonego domu lub wybrać jeden z gotowych projektów, wprowadzając w nim ewentualne poprawki. Decydując się na wykończenie pod klucz, należy dodatkowo ustalić kwestie wykończenia wnętrz. Cały proces trwa zazwyczaj 2-3 miesiące.
Kiedy architekt przygotuje niezbędną dokumentację, przekazuje ją do działu produkcji, który zajmie się budową elementów domu oraz instalacji hydraulicznych i elektrycznych. W kolejnym kroku odbywa się montaż budynku na przygotowanych wcześniej dokładnie fundamentach. Następnie zaś prowadzone są wszelkie prace wykończeniowe, jakie zawiera umowa. Końcowym etapem jest korekcja ewentualnych wad, dzięki czemu dom zostaje oddany właścicielom dopiero wtedy, gdy będzie do tego perfekcyjnie przygotowany.