Wykończenie wnęki okiennej to nieodłącznie montowany w niej parapet pokojowy. Element ten pełni dużo ważniejszą funkcję niż tylko estetyczne wykończenie okna. Jest też istotny ze względów praktycznych. To dzięki niemu ciepło rozchodzi się równomiernie w całym pomieszczeniu. W połączeniu ze szczelnym oknem jest więc odpowiedzialny za regulację termiczną.
Z biegiem czasu, jak każdy innym element wyposażenia, także wcześniej zamontowany parapet ulega zużyciu. Trzeba go wtedy wymienić. Czynność ta budzi obawy, bo kojarzy się ze skomplikowanymi pracami, które mogą skończyć się mnóstwem pyłu i nie przynieść pożądanego efektu. Jednak nie musi się to tak skończyć. Montaż parapetu wewnętrznego nie jest wcale tak trudny, jak może się wydawać.
Z jakich materiałów są wykonane parapety pokojowe?
Najtrwalsze parapety to te wykonane z kamieni szlachetnych. Jednak ich minusem jest wysoka cena oraz to, że są bardzo ciężkie. Utrudnia to automatycznie ich samodzielny montaż. Na szczęście można wybrać spośród wielu innych, alternatywnych materiałów, które sprawdzają się równie dobrze. Parapety pokojowe mogą być wykonane z:
- płyty MDF;
- konglomeratu;
- PCV;
- betonu architektonicznego.
Szeroki wybór parapetów z różnych surowców znajdziesz na stronie: https://toma24.pl/.
Na czym polega przygotowanie wnęki okiennej?
Montaż parapetów wewnętrznych zależy od wymiarów okna oraz tego, z jakiego materiału jest on wykonany. Jednak niezależnie od surowca zawsze prace trzeba rozpocząć od zmierzenia wnęki. Parapet zewnętrzny powinien być od niej o kilka centymetrów dłuższy. Końce parapetu zawsze wystają poza obrys ramy okiennej.
Przycięty do odpowiednich rozmiarów parapet pokojowy montuje się za pomocą pianki montażowej. Trzeba zrobić to dokładnie, aby parapet dobrze połączył się z okienną ramą. Trzeba też sprawdzić poziomicą, czy jest on umieszczony równo.
Gdy pianka zaschnie, nie będzie już możliwości wykonania regulacji. Parapet wewnętrzny montuje się ok. 10-20 cm nad grzejnikiem. Umożliwia to prawidłową cyrkulację powietrza i dobre dogrzanie pomieszczeń. Więcej o parapetach przeczytasz na stronie Toma24, a tutaj znajdziesz konkretne modele parapetów pokojowych: https://toma24.pl/kategoria/parapety-wewnetrzne.
Parapety wewnętrzne nakładkowe. Sposób na odświeżenie parapetu bez konieczności wymiany
Czasami pozbycie się starych parapetów może nie być możliwe. Nie każdy ma czas i możliwości, aby się tym zająć. Jeśli zastanawiasz się nad wymianą starego parapetu, możesz również zastanowić się nad założeniem na niego nakładki. Tego typu rozwiązania znajdziesz na stronie: https://toma24.pl/kategoria/parapety-wewnetrzne-nakladkowe-renowacyjne-pcv.
Nakładki renowacyjne, bo pod taką nazwą można znaleźć je w sklepach z artykułami budowlanymi, pozwalają na odświeżenie wyglądu parapetu bez konieczności jego demontażu i wstawiania nowego. Jest to najszybszy sposób na odświeżenie wykończenia otworów okiennych lub zmianę ich wyglądy tak, aby pasowały do wystroju wnętrza.
Produkty te są też niepodatne na działanie wody, zmiennych temperatur, światła oraz chemikaliów, co składa się na ich trwałość. Ich gładkie powierzchnie są łatwe w utrzymaniu w czystości. Sam montaż nakładek jest bardzo prosty. W przeciwieństwie do całkowitej wymiany nie są potrzebne żadne specjalistyczne narzędzia ani umiejętności. Nakładkę renowacyjną wystarczy starannie przykleić na całą powierzchnię starego parapetu. Specjalnymi zaślepkami, dobranymi kolorystycznie do okleiny, można wykończyć narożniki oraz inne przestrzenie. Parapet będzie wyglądał jak nowy!