Jeżeli rozważasz zakup kilku elektronarzędzi, to pewnie zwróciłeś uwagę, że wielu producentów w ofercie posiada zestawy narzędzi akumulatorowych. Jest to rozwiązanie zdecydowanie ułatwiające majsterkowanie, a jednoczenie pozwala zaoszczędzić pieniądze oraz wiele miejsca w domu czy garażu.
Elektronarzędzia akumulatorowe – zestawy
Narzędzia akumulatorowe służą do wykonywania prac remontowych, budowlanych i ogrodowych bez konieczności podłączania ich do źródła zasilania. Nadają się one do użytkowania przez profesjonalistów i, przede wszystkim, przez domowych majsterkowiczów. Ich używanie pozwala na pełną swobodę ruchu, można z nich korzystać w każdym miejscu bez zastanawiania się, czy kabel jest wystarczająco długi.
Dodatkowo producenci łatwo rozwiązali problem baterii – można zakupić zestawy narzędzi zasilanych jednym typem akumulatora. Dzięki temu swobodnie można korzystać z elektronarzędzi, bez konieczności dopasowywania baterii do każdego z nich.
Jeden akumulator – mnóstwo możliwości
Doskonałym przykładem rozwiązań z jednym akumulatorem są elektronarzędzia RYOBI. Zostały one stworzone w systemie ONE+, co oznacza, że są kompatybilne z każdą baterią marki RYOBI.
Akumulatory z oferty mogą mieć różne pojemności: od 1,3 Ah, po baterie 5Ah, do 9 Ah. Dodatkowo pasują one do każdego elektronarzędzia niezależnie od pojemności. Jeżeli mamy inne potrzeby, to bez problemu możemy kupić baterię o większej lub mniejszej pojemności, nie martwiąc się, że nie będzie pasować do narzędzi, które już kupiliśmy.
Dodatkowym atutem baterii RYOBI jest to, że mają zwiększoną pojemność i czterostopniowy wskaźnik poziomu naładowania: 100%, 75%, 50% i 25%. Dzięki temu wiemy, kiedy wymaga naładowania.
System RYOBI ONE+
Zestawy akumulatorowe RYOBI w systemie ONE+ pozwalają na korzystanie z różnych urządzeń, między innymi:
- pilników,
- pilarek,
- siewników,
- szlifierek,
- kompresorów,
- dmuchaw,
- radia,
- wiertarko-wkrętarek,
- odkurzaczy,
- kosiarek.
Narzędzi dostępnych w tym systemie jest ponad 150 i można je wykorzystywać w domu oraz ogrodzie. Swoją przygodę z nimi można rozpocząć od zakupu gotowego zestawu startowego lub od produktu „zerowego” – czyli kupujemy same narzędzia, a następnie dodajemy do nich lub wymieniamy, w dowolnym momencie użytkowania, akumulatory lub ładowarki.
Przeczytaj więcej o systemie RYOBI ONE+
Jak dbać o baterie w elektronarzędziach?
Aby Twoje narzędzia działały bez zarzutu, to musisz przede wszystkim pamiętać, aby dbać o ich akumulatory. Najważniejsze, aby trzymać się pięciu podstawowych zasad:
- Regularne ładowanie.
- Bieżące kontrolowanie stanu akumulatora.
- Unikanie całkowitego rozładowywania.
- Unikanie zostawiania baterii na długi czas bez ładowania.
- Niezostawianie akumulatora w nagrzanych i nasłonecznionych miejscach.
Ładowarki do akumulatorów
Ładowarki RYOBI z serii ONE+ są kompatybilne z ponad 150 urządzeniami. Aktualnie dostępne są na rynku ładowarki kompaktowe, które ładują akumulatory z prędkością 1,5 A/h lub 2,0 A/h. Oznacza to, że te o pojemności 1,5 Ah lub 2,0 Ah można naładować w ciągu jednej godziny. Poza tym są one wyposażone w inteligentny system monitoringu, Analizuje on napięcie i temperaturę akumulatora podczas ładowania, co pozwala na przedłużenie jego trwałości i użyteczności. Dodatkowo wskaźnik gotowości do pracy powiadamia nas o tym, że bateria została naładowana w 80%.
Jeżeli zależy nam na szybkim ładowaniu, to możemy zakupić szybką ładowarkę ONE+. Ładuje ona z prędkością 5,0 A/h, a co za tym idzie, akumulator o pojemności 5,0 Ah zostanie naładowany w ciągu jednej godziny.
Jak dbać o elektronarzędzia?
Kluczem do przedłużonej żywotności elektronarzędzi jest ich odpowiednia konserwacja oraz użytkowanie zgodnie z przeznaczeniem. Przykładowo – wiertarki często używane są również do szlifowania czy mieszania, co skraca ich żywotność. Mogą też zostać uszkodzone przez nieodpowiedni osprzęt – czyli źle dobrane wiertła. Wybór wierteł o niskiej jakości, czy też ich dobór do nieodpowiedniej powierzchni, na której się pracuje, może doprowadzić do uszkodzenia całego sprzętu.
Równie ważną kwestią jest także zachowanie czystości wykorzystywanego przez nas sprzętu. Trzeba go czyścić po każdym użyciu i odpowiednio konserwować, oczywiście uwzględniając rodzaj sprzętu, jakiego używamy. Innego typu konserwacji wymagają piły tarczowe, a innego np. szlifierki.