Kuchnia i łazienka to pomieszczenia szczególne. Panuje w nich większa wilgoć, przez co powietrze jest bardziej zanieczyszczone. Różnorodne sprzęty emitują ciepło i parę wodną: garnki, czajniki, suszarki, lokówki… Te okoliczności wymagają zastosowania kratki wentylacyjnej. Jaką wybrać?
Dlaczego stosowanie kratki wentylacyjnej jest ważne?
Z uwagi na podwyższoną wilgoć powietrza połączoną z wyższą temperaturą wewnątrz kuchnia i łazienka narażone są na różnorodne zagrożenia, m.in. powstawanie grzyba i pleśni. Tego typu wykwity są trudne do usunięcia, a także szkodliwe dla zdrowia i samopoczucia domowników. Ważne jest, by w pomieszczeniach zachowany został dostateczny przepływ świeżego powietrza. Dbają o to kanały wywiewne, prowadzące na zewnątrz budynku. Aby wraz z powietrzem do mieszkania nie przedostały się inne rzeczy, jego wylot osłania kratka wentylacyjna.
Jak dobrać kształt i rozmiar kratki wentylacyjnej?
Dopasowana kratka wentylacyjna odpowiada wymiarom kanału wywiewnego. Ponieważ może on mieć przekrój koła, kwadratu bądź prostokąta, ona również odznacza się różnorodnymi kształtami – do wyboru. Co jednak ważne, w razie chęci można przerobić wylot kanału od strony mieszkania i zastosować kratkę o dowolnym kształcie.
Co muszę wiedzieć przed zainstalowaniem kratki do wywiewu?
Pomieszczenia typu kuchnia, łazienka czy pralnia zazwyczaj wymagają zastosowania pojedynczej kratki wentylacyjnej. Wyjątkiem jest kuchnia, w której mamy kuchenkę z okapem. Ma ona wyciąg mechaniczny, w którym muszą znaleźć się dwa kanały wentylacyjne – jeden przeznaczony do kuchenki, drugi do całej kuchni.
Co ciekawe, kratka wentylacyjna jest nie tylko rozwiązaniem estetycznym i przydatnym, ale wręcz koniecznym – musi znajdować się na zakończeniu każdego przewodu wentylacyjnego. Najpopularniejsze są modele wykonane z tworzywa sztucznego, jednak nie jest to wymóg. Równie dobrze sprawdzi się kratka wentylacyjna ze stali nierdzewnej, mosiądzu, ceramiki.
Podczas wybierania jej należy się kierować estetyką, ale także funkcjonalnością. Kratka musi być trwała, łatwa w montażu (proste modele montuje się poprzez wciśnięcie ich w wylot kanału) oraz łatwa w czyszczeniu. Na tradycyjnym białym kolorze zanieczyszczenia będzie widać szybciej, ale za kolorowe zapłaci się więcej. Jeśli ściany w kuchni bądź łazience mają wyraziste kolory – niebieskie, zielone, czerwone, żółte – można pokusić się o zakup kratki, która będzie odpowiadać im kolorem, a przez to nie zakłóci jednolitości barwowej ścian.
Kratka otwarta czy z możliwością zamknięcia?
Jak wygląda tradycyjna kratka wentylacyjna, wie każdy. Jest otwarta i nie trzeba niczego z nią robić. Raz zamontowana działa sama, a my zapominamy, że istnieje.
Co innego kratka wentylacyjna z żaluzją. Ten model jest zamykany ręcznie, co pozwala na kontrolowanie ilości wpadającego powietrza i ukierunkowywanie go w wybraną stronę. Sprawuje się w ten sposób pieczę nad intensywnością wentylacji.
Bardziej zaawansowaną formą kratki zamykanej jest kratka autoaktywna – anemostat. Działa w zależności od warunków panujących w pomieszczeniu. Sama się uchyla i przymyka.
Kratki nie tylko w przewodach wentylacyjnych?
W pomieszczeniach typu łazienka czy kuchnia ważne są nie tylko kratki kończące przewód wentylacyjny, ale również umieszczone w drzwiach. To dodatkowy sposób na pozbycie się z wnętrza pary wodnej i zanieczyszczeń, co jest ważne zwłaszcza po wywieszeniu na suszarce prania lub przygotowywaniu wielu dań przed świętami.
Obecnie kratki w drzwiach wypierane są przez okrągłe otwory w dole skrzydła – zdecydowanie bardziej estetyczne. Mniejsze i okrągłe kratki z kolei pojawiają się w szafkach, w których trzymamy sprzęt elektroniczny.