Jakie podłoże do altany ogrodowej wybrać?

Jakie podłoże do altany ogrodowej wybrać?

Altana w ogrodzie stwarza przytulne, zaciszne miejsce do wypoczynku i relaksu na świeżym powietrzu. Zadaszenie chroni przed słońcem, deszczem i wiatrem, dzięki czemu, mając altanę, można korzystać z ogrodu przez większą część roku niż gdybyśmy jej nie mieli. Nawet gdy nadchodzą chłodne jesienne dni, warto skorzystać z przezroczystej osłony, aby wyłożyć nią ścianki altany i rozpalić w środku promiennik ciepła, aby nadal móc cieszyć się przebywaniem poza domem, w otoczeniu ogrodowej roślinności. Dodatkowo, altana nadaje ogrodowi charakteru i uroku, tworząc centralny punkt przestrzeni.

Aby jednak sprawnie służyła nam jako miejsce spotkań z przyjaciółmi i rodziną, do organizowania grilla, przyjęć i innych wydarzeń, należy zadbać o to, aby miała odpowiednie podłoże. Jednym z rozwiązań, które chętnie widzielibyśmy pod naszymi altanami, są deski drewniane. Dają naturalny i ciepły wygląd. Taka powierzchnia będzie też miękka w dotyku i przyjemna dla stóp. Niestety, nietrudno o gnicie desek, o uszkodzenia już po pierwszej zimie, gdy zmarznięte i zmoknięte deski zaczynają nagle rozsychać się na ostrym słońcu. Podłoże tego typu wymaga dbałości, bez gwarancji powodzenia. Dlatego większość z nas decyduje się na utwardzenie podłoża pod altaną z materiałów nieco mniej kłopotliwych w utrzymaniu. Bardzo dobrze sprawdza się tutaj kostka brukowa. Bruk, o ile wybierzemy oczywiście kostkę brukową dobrego producenta z Radomia, będzie twardy, estetyczny, a poszczególne jego elementy nie będą się kruszyły. Kostka brukowa jest łatwiejsza w utrzymaniu czystości niż klepisko lub żwirowisko, ponieważ nie rozsypuje się i nie wymaga częstego uzupełniania. Daje lepszą przyczepność do podłoża i nie zapada się. Jest stabilna i można ją czyścić nawet „cięższą” chemią bez ryzyka uszkodzenia – takiego, jakie mamy w przypadku płytek ceramicznych.

Inne rozwiązanie to oczywiście trawa – sztuczna lub prawdziwa lub utworzenie klepiska z mieszanki piasku, gliny i innych materiałów. Wspomniane żwirowisko również może być dobrym pomysłem, o ile zadbamy o odpowiedni materiał. Nic jednak tak dobrze nie zapewni nam twardej, stabilnej podłogi, jak kostka brukowa wyłożona na solidnej podbudowie, z prawidłowo wykonanym obrzeżem. Kostka jest jednym z najlepszych rozwiązań, jeśli chcemy uniknąć powstawania błota i kałuż po ulewach oraz jeśli chcemy łatwiej usuwa zmurszałe liście wokół altany.

Podsumowanie

Nawet jeśli altana staje się z czasem miejsce, które musi jedynie pełnić funkcję dodatkowej przestrzeni do przechowywania mebli ogrodowych, narzędzi ogrodowych i innych potrzebnych przedmiotów, warto zadbać, aby miało ono porządne podłoże. Wyłożone twardym brukiem, nie będzie się zapadać, będzie wygodne w użytkowaniu i bardziej estetyczne oraz prostsze w utrzymaniu w czystości niż zwykłe klepisko lub żwir.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment