Jest nadzieja! Na rynku nieruchomości widać lekki optymizm. Wyczuwa się go zarówno po stronie sprzedających, jak i kupujących, którzy bardziej aktywnie przeglądają i reagują na zamieszczane ogłoszenia. Potwierdzają to także statystyki w Google Analytics, jasno pokazujące, że mimo trwającego sezonu urlopowego, rośnie zainteresowanie branżą nieruchomości.
Co mamy do dyspozycji na Homla.pl?
Homla, to ogólnopolski portal ogłoszeniowy, na stronach którego znajdziemy oferty zamieszczane przez biura pośrednictwa nieruchomościami, deweloperów i bezpośrednio przez prywatnych właścicieli domów, mieszkań, działek, lokali użytkowych, budynków i różnego rodzaju obiektów.
Dzięki wygodnej wyszukiwarce, z łatwością znajdziemy właściwe dla nas nieruchomości. W poszukiwaniu odpowiednich obiektów, wystarczy zaznaczyć optymalne parametry, zgodne z naszymi oczekiwaniami odnośnie domu, mieszkania, czy działki.
Największa liczba ogłoszeń na portalu to mieszkania. Jest to szczególnie widoczne gdy przeglądamy oferty z dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Szczecin, Łódź, Białystok lub Katowice. Większość domów znajdziemy w mniejszych miejscowościach lub na obrzeżach miast. Ogłoszenia dotyczące sprzedaży działek, dotyczą zdecydowanie terenów wiejskich i podmiejskich.
Dominuje jednak gotówka?
Szczególną jednak uwagę przykuwają mieszkania oraz działki budowlane. W ostatnich dwóch miesiącach przybyło ofert na Homla.pl: mieszkań – o 6%, a działek aż o 14%. Ilość pozostałych nieruchomości wahała się w przedziale do 2%. Wzrost ilości ofert wskazuje na poprawę nastrojów sprzedających, którzy zdecydowali się zawrzeć umowę z biurami pośrednictwa, mając nadzieję na ożywienie w tej branży. Podobnie jest z ofertami bezpośrednimi i propozycjami deweloperów. Wydaje się, że ten optymizm podyktowany jest zapowiedziami obniżenia oprocentowania kredytów oraz wdrożeniem rządowego programu – Bezpieczny kredyt 2%. Z obserwacji rynku wynika, że nadal większość transakcji, to zakupy za gotówkę. To one ciągle jeszcze królują na rynku. Natomiast potencjalni klienci kredytowi, ciągle czekają na zdecydowanie większe obniżki oprocentowania kredytów hipotecznych. Od tych decyzji będzie niewątpliwie zależało gwałtowniejsze ożywienie rynku.
A czy ceny nieruchomości spadają?
Raczej się tego nie spodziewamy. Ceny po spadkach, z przełomu roku 2022/2023 ustabilizowały się aktualnie na dość wysokim poziomie. Ze względu na inflację, ceny mieszkań i domów przestały spadać, a przeceny widoczne są sporadycznie, głównie w ofertach działek budowlanych.
Jeśli planujemy zakup nieruchomości w najbliższym czasie, to warto stale przeglądać ogłoszenia, ponieważ od czasu do czasu pojawiają się okazje. Warto trzymać rękę na „pulsie” i szybko podejmować decyzje.
Materiał partnerski – Homla.pl