Budujesz dom i nie masz możliwości podłączenia się do sieci wodociągowej? W takiej sytuacji musisz samodzielnie zadbać o wodę w swoim domu. Jednym z najlepszych sposobów na pozyskiwanie czystej wody jest wykopanie studni głębinowej.
- Gdzie wykopać studnię głębinową?
- Jak wykopać studnię głębinową?
- Ile kosztuje budowa studni głębinowej?
Budowa studni głębinowej wbrew pozorom nie jest trudna. Jednakże bez odpowiedniej wiedzy nie zaleca się robić tego samodzielnie. Jeszcze przed podjęciem decyzji trzeba wziąć pod uwagę wiele różnorodnych czynników, w tym lokalizację działki warstwy wodonośne czy głębokość studni. Gdzie i jak wykopać studnię głębinową? Na pytanie odpowiadamy w dzisiejszym artykule.
Gdzie wykopać studnię głębinową?
Zanim rozpoczniesz kopanie studni głębinowej, musisz wybrać dla niej odpowiednie miejsce. Pod uwagę trzeba wziąć granicę działki, zwierciadło wody oraz sieć wodociągową. Jeśli pobór wody będzie pochodził z takiego ujęcia, którego głębokość wynosi więcej niż 30 metrów, będziesz potrzebował także pozwolenia wodnoprawnego. Dokument ten jest wymagany również w sytuacji, gdy pobór podziemnych czy powierzchniowych wód ma przekraczać 5,0 m3 na dobę.
Jak wspominaliśmy, jednym z czynników, który trzeba wziąć pod uwagę przed wykonaniem studni głębinowej, jest granica działki. Po pierwsze studnia musi znajdować się na terenie, którego jesteś właścicielem (nie za granicą Twojej działki). Odległość od granicy powinna wynosić minimum 5 metrów.
Kolejny istotny czynnik to zwierciadło wody. Aby Twoja studnia działała, pamiętaj, że musi znajdować się blisko wodonośnych warstw – zatem tam, gdzie jest woda gruntowa. Jak sprawdzić, czy woda znajduje się w konkretnym miejscu? Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest przeprowadzenie wierceń geologicznych. Dzięki takim działaniom bez problemu określisz dokładną głębokość warstw wodonośnych i będziesz mieć pewność, że ostatecznie umieszczasz studnię w odpowiednim miejscu.
Warto pamiętać, że każde miejsce jest specyficzne, jeśli chodzi o warunki hydrologiczne i geologiczne. W niektórych regionach gruntowa woda może znaleźć się na niewielkiej głębokości, a na innych terenach konieczne jest kopanie stosunkowo głębokiej studni. Dlatego warto skontaktować się z fachowcami, którzy nie tylko pomogą określić, jaka głębokość będzie optymalna dla Twojej studni, ale także pomogą Ci ją w szybki i fachowy sposób wykopać.
Jeśli interesuje Cię studnia głębinowa, nie zapomnij, że musisz dodatkowo dokupić do niej odpowiednie pompy głębinowe. Bogatą ofertę różnorodnych rozwiązań znajdziesz na stronie https://ogrody24.pl/pompy/pompy-glebinowe w atrakcyjnych cenach. Zapoznaj się z dostępnym asortymentem i wybierz najlepszą dla siebie opcję.
Jak wykopać studnię głębinową?
Istnieją dwie metody, które stosuje się do wykopania studni głębinowej. Pierwszy sposób to kopanie, drugi wiercenie. Kopanie studni to właściwie metoda tradycyjna, którą wykorzystuje się od wielu lat. Polega przede wszystkim na wykopaniu odpowiedniego otworu w ziemi, który następnie jest obudowywany studziennymi rurami oraz wypełniany specjalnym żwirem. Metoda ta ma pewne wady – a mianowicie jest pracochłonna i do wykopania studni tym sposobem potrzebnych jest kilka osób.
Drugi sposób to wiercenie studni. Polega na przekopywaniu ziemi tam, aby wydobyć z niej materiał i uzyskać na koniec optymalną głębokość. Kiedy już głębokość zostanie osiągnięta, wiertło zastępuje się wspomnianymi już rurami studziennymi. Otwór oczywiście wypełnia się żwirem.
Ile kosztuje budowa studni głębinowej?
Ile kosztuje budowa studni głębinowej? Koszt budowy uzależniony jest od kilku czynników. Po pierwsze od głębokości studni, rodzaju gruntu oraz wyposażenia studni. Im głębsza ma być studnia, tym większe będą koszty jej budowy. W przypadku rodzaju gruntu chodzi o trudności, które można napotkać podczas kopania – na przykład obecność skał. Na cenę wpływ ma także położenie studni i właściwie liczba studni.
Więcej informacji na temat kosztów budowy studni głębinowej znajdziesz na stronie https://ogrody24.pl/blog/post/ile-kosztuje-wykopanie-studni-glebinowej.