Jak dobrać rękawice robocze odpowiednio do wykonywanej pracy?

Jak dobrać rękawice robocze odpowiednio do wykonywanej pracy?

W wielu zawodach związanych z praca na budowie, w magazynach, czy przy pracach instalatorskich, konieczne jest stosowanie odpowiedniej ochrony dla rąk. Jak dobrać rękawice robocze, by spełniały swoje zadanie? Na co zwrócić uwagę kupując rękawice monterskie lub budowlane? Produkty której firmy z branży odzieży BHP są warte uwagi w tym zakresie?

Jak dobrać rękawice robocze

Rękawice ochronne dopasowane do potrzeb

W zależności od branży i konkretnych prac, jakie będą wykonywane (jak również tego, w jakich warunkach będzie się to odbywać – bo i to ma znaczenie), wybór padnie na inne rozwiązanie.

Czasami kluczowe będzie to, aby po prostu chronić ręce, ale zapewnić przy tym pełną wygodę – i wtedy doskonale sprawdzą się rękawice robocze lateksowe. Bywa, że dodatkowo istotne będzie także zapewnienie możliwości pracy w środowisku, w którym będzie sporo styczności z różnymi nieagresywnymi substancjami chemicznymi – i wtedy dobrym wyborem okażą się rękawice robocze nitrylowe. O ile oczywiście nie pojawią się przy tym także substancje o działaniu bardziej agresywnym, dla których nitryl nie będzie przeszkodą – w takim przypadku konieczne będzie zastosowanie rękawic specjalistycznych, w doborze pomoże pracownik sklepu z odzieżą roboczą po zapoznaniu się z pełną specyfikacją wykonywanej pracy

Z kolei w przypadku prac wykonywanych w przemyśle elektronicznym, przydatne mogą się okazać rękawice ESD, które wykazują właściwości antystatyczne.

Jak dobrać rękawice robocze

Mocna ochrona

Są i takie prace, w których rękawice robocze muszą zapewniać naprawdę solidną ochronę. Przykładem mogą tu być rękawice antyprzecięciowe, które z jednej strony muszą być wykonane wyjątkowo mocno, z drugiej natomiast cały czas zapewniać wygodę korzystania. Innymi słowy funkcja ochronna musi się tu w pełni łączyć z zapewnieniem swobody ruchów. Osobną kwestią są rękawice spawalnicze. Siłą rzeczy w ich przypadku producent musi zadbać o to, aby chroniły one także przed czynnikami termicznymi.

Warto przy tym pamiętać, iż poszczególne modele rękawic różnią się szczegółowymi parametrami. Dlatego też bez względu na to, czy chodzi o rękawice budowlane, spawalnicze, czy dowolne inne, warto przyjrzeć się opisowi, jaki dostarcza producent w swoim katalogu lub na stronach swojego sklepu (gdzie można na przykład sprawdzić deklaracje odnośnie zgodności z rozmaitymi normami) i na tej podstawie podejmować decyzje o zakupie konkretnego modelu.

Jak dobrać rękawice robocze

Marel Plus – dobry wybór

Co do samego producenta – ciekawym i dobrym wyborem jest Marel Plus. Firma ta zajmuje się odzieżą ochronną, w tym również właśnie rękawicami. Fakt, że specjalizuje się w tej branży, sprawia, że niezależnie od rodzaju wykonywanych prac, można znaleźć rozwiązanie odpowiadające własnym potrzebom.

Marel Plus jako producent dba o parametry odzieży ochronnej – i to niezależnie od tego, czy chodzi o rękawice robocze, okulary BHP, czy inne elementy odzieży ochronnej. Jednocześnie w poszczególnych kategoriach tego rodzaju sprzętu można znaleźć różne warianty produktów, co tym bardziej ułatwia dobranie rozwiązań idealnych do realnych potrzeb. To ważne, ponieważ specyfika różnych prac sprawia, iż nie ma rękawic idealnych do każdego rodzaju pracy, podobnie, jak i sami pracownicy mają różne preferencje. Zawsze trzeba przy tym zadbać o znalezienie czegoś, co zapewni jak najwyższą ochronę, a jednocześnie pozwoli na wygodne użytkowanie.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment