Pompa ciepła jak wybrać?

Pompa ciepła - jak wybrać odpowiednią
Pompa ciepła - jak wybrać odpowiednią
Pompa ciepła – jak wybrać odpowiednią

Wybór pompy ciepła to podstawowe pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć inwestując w ogrzewanie domu pompą ciepła.

Pompa Ciepła Zalety

Zaletą pomp ciepła, oprócz nieemitowania zanieczyszczeń, jest efektywna praca przez znaczną część roku. Pompa ciepła powinna działać w systemach niskotemperaturowych, ewentualnie mieszanych, jeżeli wspierana jest przez dodatkowe źródło ciepła, np. w postaci kotła.

Rodzaje Pomp Ciepła

Ze względu na źródło ciepła możemy podzielić pompy ciepła na gruntowe, powietrzne i wodne.

Pompy ciepła gruntowe, wodne

Zastosowanie kolektora gruntowego i wykonanie instalacji z gruntową pompą ciepła jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy mają działki o odpowiednio dużych wymiarach. Drugim ważnym czynnikiem jest także rodzaj gruntu oraz położenie wód gruntowych.
Na koszt takiej instalacji składa się gruntowa pompa ciepła wraz z osprzętem, zestaw instalacyjny dolnego źródła ciepła w postaci m.in. pompy obiegowej, grupy bezpieczeństwa, naczynia przeponowego dla dolnego źródła wraz z montażem, zasobnik c.w.u. wraz z osprzętem.

Można także jako dolne źródło ciepła wykorzystać wodę gruntową, która w zimie utrzymuje temperaturę 7–12°C. Woda pobierana jest ze studni czerpalnej, następnie do parownika pompy ciepła, gdzie oddaje ciepło, po czym kierowana jest do studni zrzutowej.
Taka instalacja musi być uzupełniona o dodatkowy wymiennik. Głębokość studni czerpalnej zależna jest od poziomu wód gruntowych. Ponieważ jest on zmienny, układ pompy musi posiadać odpowiedni czujnik, który wyłączy pompę gdy poziom wód gruntowych spadnie poniżej pewnego poziomu.

Do kosztów inwestycji należy też doliczyć koszt odwiertów i wykopów.

Zaletą pomp ciepła zarówno typu woda/woda, jak i gruntowych jest praktycznie bezobsługowa praca.

Pompy ciepła powietrze/woda

Powietrzne pompy ciepła dobrze sprawdzają się, współpracując z pojemnościowym podgrzewaczem wody o dużej powierzchni wężownicy. Najlepiej jest montować pompy ciepła typu powietrze/woda w pomieszczeniach, w których znajdują się dodatkowe urządzenia emitujące ciepło, np. w pralni.

Dobór pompy ciepła

Prawidłowe funkcjonowanie pompy ciepła zależy od jej prawidłowego dopasowania do budynku, który ma ogrzewać. Pompę ciepła dobieramy w oparciu o rzeczywiste zapotrzebowanie na moc budynku. Zbyt duża moc pompy ciepła, uwzględniająca moc samej pompy oraz dolnego źródła, sprawi, że będzie włączać się na krótkie okresy, co obniży jej żywotność. Z kolei pompa o zbyt małej mocy, będzie załączać się zbyt często, przez co zamiast oszczędności, należy oczekiwać strat z racji wyższych rachunków za prąd.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment